Obama do hetim të plotë për incidentin në Kunduz

Smoke rises in the sky after a suicide car bomb attack in Kunduz province February 10, 2015. Taliban insurgents launched an attack on a police headquarters in northern Afghanistan, provincial police spokesman Sayed Sarwar Hosseini said. At least two policemen were wounded in the attack, and five suicide attackers were killed by Afghan forces, Hosseini reported. REUTERS/Stringer (AFGHANISTAN - Tags: CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)Ushtria amerikane ka thënë se një sulm që kishte për shënjestër talibanët në qytetin verior të Kunduzit mund të ketë shkaktuar edhe «dëme anësore», transmeton Koha.net.

Duke shprehur ngushëllimet e tij më të thella, Obama tha se ai pret që të merren në konsideratë të gjitha faktet dhe të bëhet një gjykim i drejtë i asaj që ka ndodhur.

Së paku 12 pjesëtarë të stafit të Mjekëve pa kufij dhe 7 pacientë u vranë në këtë incident që ndodhi në orët e para të së shtunës.