Montag, 28. Mai 2018

Mendim

Bajraktarë, flamurtarë dhe hokatarë

Shoqëritë e tjera flasin për të arritura të prekshme, ndër ne zhvillohen kacafytje për flamuj.

Shuplakë për shqiptarët

Të martën Bashkimi Europian do të prezantojë strategjinë e re për anëtarësim të vendeve të Ballkanit. Serbia dhe Mali i Zi favorizohen, vendet e tjera ngushëllohen me disa fjalë të ngrohta pa përmbajtje. Spanja sërish po luan rol tejet destruktiv kundër Kosovës. Por një pjesë të madhe të fajit që Kosova dhe Shqipëria po injorohen nga Brukseli duhet kërkuar në Prishtinë dhe Tiranë. Më 25 shkurt kryetari i Komisionit Europian Juncker do të vizitojë vendet e Ballkanit.

Hipokrizia e ajrit që ta zë frymën

Dy fjalë për ajrin, dinjitetin njerëzor dhe «temat e luksit».

Kryeneç e i papërgjegjshëm

Sjelljet dhe veprimet e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk e dallojnë atë nga burrat kryeneç e të papërgjegjshëm. Të tillë hasim në çdo cep të Kosovës. Në kushte normale, të tillët do t’i njihnim vetëm nëpër ahengje odash, por assesi jo në drejtimin e një qeverie të një shteti.

Zëri i viktimave nuk mund të mbytet

Diktatura ushtarake në Argjentinë mori fund para 34 viteve. Viktimat kërkuan 34 vjet drejtësi. Në fund të nëntorit 48 ish-ushtarakë u dënuan me burg për keqtrajtimin dhe vrasjen e 789 njerëzve. Nëse ndokush në Kosovë mendon se familjet e viktimave duhet të heshtin - e ka shumë gabim. Refuzimi për të folur për anët e errëta të historisë më të re të Kosovës na bën shoqëri johumane, të padrejtë dhe antiperëndimore. Këtë, me sa duket, nuk duan ta kuptojnë shumë aktivistë të shoqërisë civile dhe propagandues të ndryshëm cinikë, andaj sillen me aq oportunizëm dhe shpërfillje ndaj viktimave.

Shteti i Tarzanit

Sulmi ndaj shefit të Postës dhe Telekomit të Kosovës dukej si yrnek filmash mafiozë. Sot në Prishtinë nuk u vra askush. Por si po ecin punët as tmerre të tilla nuk mund të përjashtohen. Sepse me Kosovën ka ndodhur ajo që nuk e kemi parë as në ëndrrat më të llahtarshme: mafia ka arritur të ketë shtetin e vet. Çdo njeri normal tani e ka vështirë të shikojë në të kaluarën – gjithë ata njerëz që u vranë e u masakruan për një shtet tjetër, funksional e demokratik, gjithë ata fëmijë që u prenë dhe gjymtuan, gjithë ato gra që u dhunuan dhe stigmatizuan. Për çka? Që Kosova të bëhet shtet i Tarzanit?

Marrëzi falas për një popull të varfër

Kjo klasë politike ka një synim: ta bëjë shumicën e popullit siç është vetë – injorante. Andaj i jepet aq shumë hapësirë fesë dhe aq pak shkencës dhe dijes në përgjithësi. Kush beson verbërisht, nuk ka arsye të shtrojë pyetje.

Pështyma e Sali Berishës bie mbi Sali Berishën

Deputetin e parlamentit të Shqipërisë Sali Berisha duket se e ka lënë fiqiri. Akuza e tij se Fred Abrahamsi paskësh qenë agjent i Serbisë është shpifje kriminale. Fred Abrahamsi si rrallëkush tjetër i ka dokumentuar krimet e Beogradit mbi shqiptarët e Kosovës. Ai është hero, ndërsa Berisha një matuf që e ka humbur udhën.

Familja R., Istogu dhe përrallat e Ramush H.

LDK, tha kryeministri, e paskësh lënë keq familjen e Ibrahim Rugovës. Kjo është rrenë. Familja Rugova merr dy mijë euro pension nga shteti. Dhe e ka marrë falë një vilë në Velani në vlerë prej më shumë se një milion euro. Çka duan tjetër këta? T’i çojmë në det? Në Havai? Në Bora Bora? Jo!

Ndërsa ne flasim për zëvendësministra…

...Serbia hap edhe dy kapituj të tjerë për anëtarësim në Bashkimin Europian, bën plane për hapjen e një kanali, i cili do të lidhte Danubin me Mesdheun, ndërton hekurudhë ultramoderne për në Budapest dhe, mes tjerash, shqyrton ofertën e konzorciumit Zurich Airport për aeroportin e Beogradit.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,689FansaPëlqeje
200NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.