Sunday, 16. December 2018

Mendim

Aty ku digjen libra

Ajo çfarë nuk u mësua në këto vite është se nuk ka asgjë monumentale e as të shenjtë në tytën e kallashit. Është lodra...

Për Srebrenicën – me lot e dashuri!

Në 20-vjetorin e shfarosjes së myslimanëve të Srebrenicës: kujtim, zemërim dhe shpresë.   Nga Enver ROBELLI Kur të shkoni në Srebrenicë nuk mund t’i ndalni lotët. Në...

Përse i zhgënjeu shqiptarët Merkel?

Janë tri arsye përse kancelarja gjermane nuk tha diçka thelbësore gjatë vizitës në Tiranë. Së pari: nuk është në natyrën e saj të bëjë...

Kujdes, jeni në vendin e shqiponjave!

Vrasja e çiftit çek është një tragjedi, që për fat të keq s’është e panjohur për shqiptarët që nga rënia e komunizmit. Sigurisht që...

Fatkeqësi në fat…

R.A.* lindi në një familje të madhe kosovare. Ata ishin shtatë vëllezër dhe jetonin në një shtëpi të vogël. «Ne ishim shumë të varfër»,...

Për çekët e mirë Anna dhe Michael, vrarë në Dukagjin në një ditë vere

T’u merret jeta turistëve është më shumë se krim. Është goditje edhe kundër çdo shqiptari që ëndërron Shqipërinë si shtet funksional, përparimtar dhe paqësor. Nga...

Unë jam veç një pasaportë!

Izolimi nuk është gjë e re për mua, ashtu siç nuk është edhe për shumë bashkëkombës të mi. Por me kohë të zvogëlohet durimi...

Mirë se vini në vendin me ëndrra të djegura!

«Atdheu edhe nëse të vret, duaje!», ishte amaneti që shkrimtari Mitrush Kuteli ua la fëmijëve të tij. Ky amanet mund të bëjë ngushëllimin më...

Zero ndjeshmëri për viktimat

Refuzimi pothuaj kategorik që drejtësia të merret me gjetjen dhe dënimin e fajtorëve për krime të rënda gjatë dhe pas luftës, që supozohet të jenë kryer nga pjesëtarë të UÇK-së, tregon deformimin e thellë të klasës politike në Kosovë.

Burrat e lumtur të Kosovës

Shënime për Poloninë e dikurshme dhe disko-çajtoret e sotme të Kosovës. Nga Vjosa MUSLIU «Gjithçka që ne dimë për vendasit e tu, janë histori të burrave...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.