Monday, 10. December 2018

Mendim

Hetimet nuk vazhdojnë…!

As fustanet plot detaje të yjeve të filmit e të muzikës..., as deklaratat e politikanëve nuk ishin lajmi i parë. Disa ditë me radhë,...

Zvicra? «Një vend i çmendur»!

Në fund të këtij muaji shkrimtari zviceran Lukas Bärfuss do të vizitojë Shqipërinë për të marrë pjesë në një festival letërsie. I lindur në...

Fantazmat e së majtës në Kosovë

Shënime për Marksin dhe frikën e injorancës.

Njerëz dhe situata

Një ndër klasikët e letërsisë moderne botërore, «Alkimisti», e ka monumentalizuar një urtësi të provuar shumëfish: Thesari i premtuar i një rruge të largët...

Kronikë mbi një ndeshje futbolli në vitin 2020

Është viti 2020. Kombëtarja e Kosovës po luan ndeshjen e parë ndërkombëtare me ekipin e Swazilandit. I madh e i vogël kanë vërshuar në...

Keqkuptime shqiptare për biçikletën

Ditë më parë u shënua dita botërore e qyteteve pa vetura. Në hapësirat shqiptare u rrihet gati shënimit dhe manifestimit të këtyre ditëve si...

Homazh për trëndafilin

Po zvetënohet kapitali social. Njerëzit po tëhuajësohen nga njëri-tjetri. Ky është derti që e kanë shoqëritë perëndimore. Fëmijët në një moshë të caktuar emancipohen...

Dy deputetë zviceranë në krah të shqiptarëve – këtu, atje, gjithkund!

Derisa dhjetëra shqiptarë të shtyrë kryesisht nga entuziazmi i tepërt kanë shpallur kandidaturat për deputetë në parlamentin e Zvicrës, dy figura të njohura politike...

Për shtatorin dhe shkollën

Rreth 29 mijë shkollarë të ri në Kosovë janë ulur për herë të parë në bankat shkollore me 1 shtator. Përtej luleve, kamerave, vizitave...

Ne dhe Demokracia

Në ditën botërore të Demokracisë, i pari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, ka shpërndarë fletushka për t’i njoftuar qytetarët e Republikës se nesër...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.