Sonntag, 18. März 2018

Mendim

Tetova – një qytet në trishtim

Tre çerek ore që do të mbahen gjatë në mend. Një aleancë shiu dhe ere ua solli tetovarëve edhe një herë vitin 1979, kur...

Skënderbeu në seancën e Speciales

Qytetarët e Kosovës, të dëshpëruar me punën dhe angazhimin e UNMIK-ut dikur dhe të EULEX-it tash, nuk kanë iluzione se mund të bëhet diçka...

Përvëlimi për atdhe!

Udhëtimi me veturë nga Europa perëndimore në Ballkan është një tmerr i vërtetë. Dhe një leksion i mirë për të kuptuar përse Serbia, Maqedonia...

Zotni Branko e ka një ëndërr

Rrëfen shqiptari më i njohur i Rekës, pos Josif Bagerit, Branko Manoloski.   Nga Shpëtim POLLOZHANI Reka është një krahinë që përfshin territorin nga aty ku ndahen...

Një fantazmë sillet nëpër Europë

Një fantazmë sillet nëpër Europë. Janë siluetat e një lufte mizore në Lindjen e Afërt; janë karvanët e refugjatëve që, si në tregimet e...

Në detin e shqiponjave

«Mirë që këta të huajt që po vijnë gjithnjë e më shumë për pushime, nuk po i lexojnë këto gazetat tona se do të...

Rrofshin të gjitha paragjykimet tona!

Qëndron njeriu në rend para arkës së një dyqani, pret e pret për të paguar. Përpara gjendet një varg me maqedonas, kuptohet sllavë, dhe...

Janë gjithë ato vende që duhen vizituar…

Janë gjithë ato vende që duhen vizituar. Ku ka më shumë kënaqësi – në Majorka apo në Maldive, në Kanada apo në Tunizi; në...

Aty ku digjen libra

Ajo çfarë nuk u mësua në këto vite është se nuk ka asgjë monumentale e as të shenjtë në tytën e kallashit. Është lodra...

Për Srebrenicën – me lot e dashuri!

Në 20-vjetorin e shfarosjes së myslimanëve të Srebrenicës: kujtim, zemërim dhe shpresë.   Nga Enver ROBELLI Kur të shkoni në Srebrenicë nuk mund t’i ndalni lotët. Në...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,604FansaPëlqeje
189NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.