Sonntag, 18. März 2018

Mendim

Akademikët e politizuar pa politika ditore

Politika e intelektualit është politika e së vërtetës. Shih për këtë prononcimi në emër të Akademisë se ajo nuk është për t’u marrë me politika ditore, del si shumë i deplasuar. Kjo për faktin se në Kosovë kurrë nuk ka qenë më e rrezikuar e vërteta karshi gënjeshtrës e cila kurrë nuk ka pasur pushtet më shumë.

Dy gjëra me rastin e ditës botërore të mërgimit

Kombet e Bashkuara e kanë shpallur 18 dhjetorin si ditën ndërkombëtare të emigracionit. Ky përbën një stacion kohor, kur, si shoqëritë prej nga ikin...

Të zhdukesh në dhjetor

Xixa, muzikë, bredhë të vitit të ri, borë natyrale dhe jo-natyrale. Pazare Krishtlindjesh në qytete milionëshe plot drita apo edhe në qytete ku mezi...

Xhaka kundër Xhakës

Kur në fillim të tetorit Shqipëria u kualifikua në Kampionatin Europian të Futbollit, atmosfera mes Mitrovicës dhe Sarandës ishte e zjarrtë. Shqipëria u ngjit...

Mbi heronjtë dhe hienat

Gjithë kompleksin e kësaj krize politike, e cila burimin e ka tek kriza e thellë morale, më së miri e ilustron anekdota e njohur...

Zi e më zi!

Këto ditë u kujtua 25-vjetori i lëvizjes së studentëve të Universitetit të Tiranës – Lëvizja e Dhjetorit – që solli ndërrimin e sistemit dhe...

Elegji për nëntorin shqiptar

E kam jetuar Tiranën për katër vite të mira. Ishte kohë tjetër. Viti 2004. Tregu mediatik pothuaj nuk ekzistonte. Të duheshin 11 orë të...

Hatixhja e KFOR-it dhe bollëku i flamujve në kohën e mjerimit

Hatixhja ishte një përkthyese e KFOR-it amerikan, e cila më 12 qershor të vitit 1999 kishte shkelë e para kufirin Maqedoni-Kosovë. E entuziazmuar që...

Duam ardhmëri!

Asnjë gjakderdhje nuk është e mirë. Mirëpo, edhe këtu duhet bërë një saktësim: ka gjakderdhje që bëhen me ndërgjegje të mirë dhe ka gjakderdhje...

Parisi i shqiptarëve

Për kozmopolitët e izoluar dhe të palexuar.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.