Samstag, 19. August 2017

Zvicër

Qyteti zviceran i bandave shqiptare të drogës

Vrasja gjakftohtë e dy shqiptarëve në Basel të Zvicrës zbulon përmasat e krimit të organizuar në këtë qytet.

Kryetarja e Zürichut u bën thirrje të huajve: merrni pasaportën zvicerane!

40 mijë banorë të qytetit të Zürichut i plotësojnë kushtet për të marrë shtetësinë zvicerane. Tani kryetarja e qytetit insiston që ata të pajisen me pasaporta zvicerane.

Në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të një miku të madh të shqiptarëve në...

Më 19 mars u bë një vit nga shuarja e Victor Ruffyt, një politikani zviceran dhe miku të madh të shqiptarëve. Ai nderohet për kontributin në integrimin e shqiptarëve në Zvicër si dhe për demokratizimin dhe integrimin e Shqipërisë e të Kosovës. Organizator i mbrëmjes komemorative ishte ISEAL, bashkëthemelues i të cilit ka qenë edhe Ruffy.

Lokalin ku ndodhi vrasja në Basel e frekuentonin sidomos shqiptarët

Në Café 56 në Kleinbasel u vranë dy veta dhe një tjetër u lëndua rëndë. Sipas dëshmitarëve, barin ku ka ndodhur ngjarja e frekuemtojnë para së gjithash persona me origjinë shqiptare. Ndërkohë janë identifikuar viktimat dhe ka informacione për autorët e sulmit.

Zvicra është «vendi më i mirë në botë»

Në një studim amerikan Zvicra e zë vendin e parë për sa i përket cilësisë së jetesës, stabilitetit politik dhe ekonomisë.

Politikani zviceran vë në dyshim pavarësinë e Kosovës

Deputeti i Partisë Popullore të Zvicrës (SVP) dhe publicisti Roger Köppel është skeptik sa i përket pranisë së trupave zvicerane në Kosovë. Dhe skepticizmin e tij e mbështet në argumente absurde.

ISEAL në Kosovë me projektin «Diaspora, urë e shkëmbimit të njohurive ekonomike»

Ekspertë nga Zvicra, shqiptarë dhe zviceranë, me nismën e Institutit Zviceran për Studime Shqiptare, SEAL, zhvillojnë një sërë aktivitetesh në Kosovë.

Vdekjen e Astrit Deharit do ta hetojnë specialistë nga Zvicra

Familja e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, e ka angazhuar Qendrën Universitare të Mjekësisë Ligjore nga Zvicra franceze për ta hetuar vdekjen e birit të saj. Lajmin e ka njoftuar vetë familja Dehari në një konferencë për mediat, transmeton Radio Evropa e Lirë.

I dëbuar pas 27 vitesh në Zvicër

Gjykata Federale, instanca më e lartë juridike e Zvicrës, ka vendosur ta dëbojë nga Zvicra një kosovar. Ai ka një karrierë të gjatë kriminale.

Zvicra voton: Dy kauza kalojnë, njëra jo

Të dielën e 12 shkurtit 2017 në Zvicër është votuar për tri çështje: natyralizimin e lehtësuar, krijimin e një fondi për rrugët nacionale dhe trafikun e aglomeracionit si dhe për Ligjin e Reformit të Tatimit të Ndërmarrjeve. Sipas të dhënave preliminare dy çështjet e para kanë kaluar, e treta jo.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,251FansaPëlqeje
163NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.