Sonntag, 26. März 2017

Zvicër

Kosovarët e Zvicrës: Tash kthehemi ne në atdhe

Mediat zvicerane i kushtojnë vëmendje shqiptarëve të suksesshëm, të cilët janë kthyer në Kosovë për hapur biznese.

ETH-të e Zvicrës janë universitetet më ndërkombëtare në botë

Një rangim i revistës «Times Higher Education» i vendos shkollat e larta politeknike të Zvicrës, ETH në Cyrih dhe EPFL në Lozanë, në uiversitetet më internacionale në bote. Në listën e top-20 universiteteve mungojnë ato amerikane. Çfarë domethënë kjo situatë?

Rekrutë në Zvicër i zbukurojnë uniformat me figurën e Skënderbeut

Rekrutët i kanë stolisur uniformat zvicerane me ikonën e heroit kombëtar shqiptar – Skënderbeut. Ata tani rrezikojnë një dënim diciplinor.

Të arrestuar pas 97 vjedhjeve

Policia zvicerane ka kapur një grup vjedhësish nga Kosova, Bosnja dhe Serbia. Ata dyshohet se kanë grabitur mallëra në vlerë prej gjysmë milioni franga.

Sfidat e marrëveshjes së re të sigurimeve shoqërore Zvicër-Kosovë

Arritja e marrëveshjes ndërshtetërore në mes të Zvicrës dhe Kosovës për sigurimet shoqërore duket të jetë çështje e kohës. Do të ishte e udhës që deri atëherë të vazhdohet zbatimi i marrëveshjes së ish Jugosllavisë në raport me Kosovën, duke i dhënë fund një padrejtësie gati shtatëvjecare për shtetasit e Kosovës.

ISEAL promovon në Lozanë katër botimet e fundit

Në një sallë të mbushur përplot, Instituti Zviceran për Studime Shqiptare, ISEAL, bëri paraqitjen e botimeve të veta më të reja para publikut zvicerano-shqiptar.

Zvicrës i duhen 134 mijë punëtorë për t’u kujdesur për pleq, invalidë dhe të...

Deri në vitin 2030 Zvicra do të ketë nevojë për mijëra punëtorë në sektorin e kujdesit shëndetësor. Autoritetet po synojnë t’i nxitin edhe të huajt të angazhohen.

Zvicër: të rinjtë në shënjestër të islamistëve

Një organizatë e të rinjve me lidhje të ngushta me islamistë në Zvicër dhe në Bosnjë po përpiqet t’i josh të rinjtë.

Imamët nuk kanë ndikim tek të rinjtë myslimanë

Myslimanët e rinj zviceranë orientohen shumë pak sipas imamëve nëpër xhami. Ata e interpretojnë fenë e tyre në mënyrë kritike.

Fakte dhe anekdota rreth edicionit të 47-të të Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Jemi në prag të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Edicioni i 47-të i tij do të mbahet nga 17 deri 20 janar 2017 me moton «Responsive and Responsible Leadership». Neue Zürcher Zeitung ka numëruar dhjetëra fakte dhe anekdota interesante lidhur me Forumin. Ja disa prej tyre.

Artikuj të zgjedhur

6,890FansaPëlqeje
144NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.