Sonntag, 18. März 2018

Zvicër

Refugjatët më në fund kanë të drejtë pune

Janë me mijëra me statusin e prenuar të refugjatit dhe të tjerë me leje të përkohshme qëndrimi në Zvicër që fitojnë të drejtën e...

Përshtatet ndihma sociale për ushqimin dhe veshmbathjen

Konferenca e Ndihmave Sociale e ndryshon rregulloren për ndihma mbi bazën e dy studimeve për nevojat e rasteve sociale. Kritika ndaj Konferencës Zvicerane për Ndihma...

Për ruajtjen më të gjatë të dëgjimeve

Ofertuesit e telefonive do t’i ruajnë telefonatat e rgjistruara jo si deri më tani gjashtë muaj, por – dymbëdhjetë muaj. Këto të dhëna telefonike shërbejnë...

U rrit numri i azilkërkuesve në Zvicër

Autoritetet zvicerane në vitin 2014 kanë pranuar 2’300 aplikime për azil më shumë se një vit më parë. Në krahasim me mesataren evopiane ky...

Fëmijët dhe birra

Testet në Cyrih tregojnë se minorenët mbërrijnë shumë shprej te birra... Sidomos nëpër festa. 140 blerje testuese të birrës janë realizuar në vitin 2014 nga...

Një i arrestuar për rrezik terrorizmi në Zvicër

Një 35-vjeçar tunizian arrestohet në Gjenevë. Dyshohet se qëndron në kontkt me terroristë ndërkombëtarë, njofton Tages Anzeiger. Arrestimi ka ndoshur me 12 janar nga një...

Nuk ndalohen veturat për rastet sociale

Këshilli Kantonal i Cyrihut e rrëzon ndalimin veturave për personat me ndihmë sociale. Parlamenti i Cyrihut e kishte miratuar në lexim të parë ligjin për...

Masovikisht kundër taksës së televizionit dhe radios

Ndërmarrjet janë të detyruara që të paguajnë taksë për televizion dhe radio. Bashkimi profesional i tyre refuzon. 100'000 nënshkrime janë mbdhledhur kundër Ligjit për Radiofuzion...

Monitorim për rekrutimin e punëtorëve të huaj

Zvicra duhet të dokumentojë sa punëtore ka marrë nga jashtë saj. Me këtë synohet të frenohet emigracioni. Ideja është se si të implementohet e Iniciativa...

Unioni i Imamëve Shqiptarë e dënon masakrën mbi «Charlie Hebdo»

Ndaj aktit mbi redaksinë e revistës «Charlie Hebdo» në Paris reagon Unioni i Imamëve Shqiptarë në Zvicër. Ai e dënon ashpër dhe pa ekuivoke...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.