Sonntag, 21. Januar 2018

Zvicër

SP-ja kërkon transparencë të rrogave

Partia Socialdemokrate e Zvicrës angazhohet për transparencë rrogash dhe më shumë se kaq. Ajo apelon tek disa koncerne të vendit që t’i nënshtrohen të...

Franshisa minimale: nga 300 – 500 franga

Sigurimi Shëndetësor duhet të bëhet një sigurim dhe jo «vetëshërbim», thotë kryetari i Santésuisse. Ndër të tjera, ai kërkon një franshisë minimale më të...

Përgjegjësi nga koncernet

Ndërmarrjet zvicerane duhet t’i përfshijnë të drejtat e njeriut dhe mbrojtjen e ambientit në praktikat e tyre afariste. Këtë e kërkon një koalicion, i...

Mësuesit e Cyrihut i refuzojnë bonuset

Një studim me mësues në Cyrih, lidhur me bonuset për angazhim të veçantë, sjell rezultate befasuese. Raporton Tages Anzeiger. Për rezulate posaçërisht të mira, mësuesit...

Shkrihet një shoqatë kontroverse

«Mira», një shoqate e cila angazhohet kundër shfrytëzimit seksual, i kanë mbaruar lekët. Ajo do të duhet të vazhdojë punën nën një tjetër kulm,...

Shtohet numri i migrantëve ilegalë nga Kosova në Zvicër

Që nga fillimi i vitit kufitarët zviceranë kanë arrestuar rreth 400 kosovarë, të cilët ilegalisht kanë udhëtuar në Zvicër, shkruan gazeta «NZZ am Sonntag». Në...

Naser Mustafa – kryetar i ri i Asociacionit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër

Me anë të një kumtese, Asociacioni i Bizeneseve Shqiptare në Zvicër njofton për rotacionin e kuadrit në kryesinë e Asociacionit: Kryetar i ri është...

«Valë e re migrimi nga Kosova – çfarë duhet të bëjmë?»

Në seancën e radhës, 19. Mars 2015, të Parlamentit të Konfederatës së Zvicrës, Parlamentari Martin Naef i Partisë Socialdemokrate të Zvicrës dorëzoi zyrtarisht Interpelancën....

«Në vendlindje vetja më duket si turist»

INTERVISTË ME DEPUTETIN KANTONAL TË ZUGUT, ZARI XHAFERI Zari Xhaferi, më 5 tetor 2014, është zgjedhur për të dytën herë deputet kantonal në Zug nga...

Jo dëbimit të bashkëqytetarëve

Organizatat e migrantëve kanë dorëzuar një rezolutë kryetarit të parlamentit Stéphane Rossini. Përmes kësaj rezolute ata kërkojnë ndalimin e dëbimeve të njerëzve, të cilët...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,540FansaPëlqeje
184NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.