Samstag, 24. Juni 2017

Zvicër

Politikani zviceran dënohet për mohim të gjenocidit në Srebrenicë

Politikani zviceran Donatello Poggi humbi një çështje apeli javën e kaluar kundër dënimit të tij për diskriminim racor dhe iu dha një dënim me...

Shkollat në Zvicër: programi kompjuterik zbulon fanatikët fetarë

Përmes një programi kompjuterik arsimtarët në Zvicër kanë mundësi të detektojnë nxënësit, të cilët shprehin simpati për ideologji radikale fetare. Deri më tani gjashtë raste i janë dorëzuar policisë.

Çdo i treti zviceran vuan nga pagjumësia

Mungesa e gjumit ka pasoja për shëndetin dhe i kushton ekonomisë për çdo ditë 37 milionë franga.

Pa minare, por me gjysmëhënë prej bakri

Imami Bekim Alimi ka arritur qëllimin e tij: të shtunën në qytetin e Wilit në Zvicër do të hapet një xhami e re, e cila ka gjasa të bëhet objekt reprezentativ i myslimanëve. Alimi çmohet nga autoritetet zvicerane si ndërmjetësues kulturash, por mediat ia përmendin edhe kontaktet e tij me imamë të dyshimtë.

Zvicër: Martesat me kosovare dhe kosovarë janë më jetëshkurtra

Statistikat zvicerane mes viteve 2011 deri 2015 tregojnë se martesa mes një kosovareje dhe një zvicerani nuk zgjat më shumë se katër vjet. Ky është një rekord negativ.

Për shkak të terrorit zviceranët kalojnë pushimet kryesisht në Zvicër

Destinacionet më të pëlqyera brenda Zvicrës janë këto kantone: Tiçino, Graubünden dhe Wallis. Nga vendet fqinje më i pëlqyeri është Italia.

Diplomatët në Bernë i shmangen gjobave të trafikut

Autoritetet e kryeqytetit zviceran presin që diplomatët në Bernë të paguajnë 1,3 milionë franga të shqiptuara si gjoba në trafik.

Zvicër: Eksperiment me 500 konsumues të mariuanës

Fondi Nacional i Zvicrës për Shkencë do të përkrahë me 720 mijë franga një eksperiment me mariuanë.

«Kosovarët therin zviceranët»: Gjykata Federale e Zvicrës dënon politikanët popullistë për racizëm

Instanca më e lartë juridike e Zvicrës ka konfirmuar vendimin e Gjykatës së Lartë të Bernës, e cila i kishte dënuar për diskriminim racor të kosovarëve ish-sekretarin e përgjithshëm të Partisë Popullore të Zvicrës (SVP) dhe zëvendësen e tij. Zanafilla e kësaj afere gjendet në një restorant në qytetin Interlaken, ku një shqiptar i Kosovës kishte therur me thikë një pehlivan zviceran.

Vrasja e dyfishtë në Basel: Policia arreston një 41-vjeçar shqiptar

Pas vrasjes së dy personave me shtetësi shqiptare në një kafene në Basel më 9 mars 2017, policia e ka arrestuar një të dyshuar për rastin.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,194FansaPëlqeje
157NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.