Montag, 23. Oktober 2017

Kronikë

Kapiten Dragani dënohet për krime lufte

Gjykata e qarkut në qytetin kroat të Splitit sot dënoi Dragan Vasilkoviqin për krime lufte kundër ushtarëve, policëve dhe civilëve të burgosur kroatë, gjatë...

Durrës – Kukës, në dhjetor fillojnë pagesat në rrugën e papërfunduar

Koncesioni i shumëpërfolur i Rrugës së Kombit, autostradës që filloi të ndërtohej një dekadë më parë, ka kushtuar mbi 1 miliardë euro dhe nuk...

Zgjedhjet në Gjermani: Merkel sërish e para, por me një fitore të hidhur

Në zgjedhjet e së dielës partia e kancelares Angela Merkel ka dalë e para, por ka marrë më pak vota se më 2013. Por, hyrja në parlament e partisë raciste Alternativa për Gjermaninë dhe përkrahja e dobët për socialdemokratët e bën të zbehtë fitoren e Merkelit.

Opozita maqedonase kërkon referendum për emigrantët

Opozita maqedonase, VMRO DPMNE po kërkon mbajtjen e referendumeve vendore në të njëjtën datë me zgjedhjet lokale në tetor, pasi ka hedhur dyshimet për...

Klinika në Kosovë «ua hoqi veshkat pacientëve pa qenë e nevojshme»

Ekspertja e mjekësisë ligjore Carmen Barbu tha në Gjykatën Themelore të Prishtinës të enjten se dy pacientëve të klinikës «Medicus» që po dëshmojnë si...

Maqedonia planifikon amnisti për të lehtësuar situatën në burgje

Qeveria e re e qendrës së majtë në Maqedoni, planifikon amnisti për të gjithë të dënuarit që po vuajnë dënime me burg prej më...

Trumpi rrit shpresat e Vuçiqit për një vizitë në Serbi

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq pretendon se do të presë së shpejti në Beograd presidentin amerikan Donald Trump pasi ky i fundit i ka pranuar...

«Viti i Skënderbeut» rrit shpresat për investime në muzeumet e heroit kombëtar

Kryeministri Edi Rama e nisi mandatin e dytë qeverisës me vendimin për shpalljen e 2018-ës si «Viti mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut».  Sipas vendimit të...

I kërcënuar nga hidrocentralet, lumi i fundit i egër në Europë zbulon sekretet e...

Në prill të këtij viti, rreth 30 shkencëtarë nga katër vende europiane u zhvendosën për një javë pranë fshatit Poçem në luginën e Vjosës...

Gazetari i pavarur serb hyn në grevë urie kundër censurimit të medias

Vukashin Obradoviq, i cili krijoi Vranjske novine, një gazetë të përjavshme, të pavarur dhe të respektuar në qytetin jugor të Vranjes në Serbi, njoftoi...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,378FansaPëlqeje
174NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.