Samstag, 25. März 2017

Kronikë

Bizneset e grave në Shqipëri luftojnë të fitojnë më shumë tendera të Bashkive

Një raport i publikuar në Ditën Ndërkombëtare të Grave në Tiranë zbuloi se bizneset nën pronësinë e grave në Shqipëri marrin ende një pjesë të vogël të parave publike të kontraktuara për shërbime nga njësitë e qeverisjes vendore.

Gjykata Kushtetuese rrëzon ankimimin e Elvis Rroshit

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar ankimimin e kreut të bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi, për shkarkimin nga detyra si pasojë e ligjit të dekriminalizimit, duke i dhënë përfundimisht fund karrierës së tij politike.

Korrupsioni, dhuna dhe diskriminimi: sfidat kryesore të Shqipërisë me të drejtat e njeriut

Korrupsioni në gjyqësor, polici dhe shëndetësi, si dhe diskriminimi i grave dhe dhuna në familje mbetën problematikat kryesore të Shqipërisë sipas raportit më të fundit të DASH për Të Drejtat e Njeriut 2016.

Turqia nis përgatitjen e teksteve shkollore në gjuhën shqipe

Në Universitetin e Thrakisë në Edrene të Turqisë ka filluar përgatitja e përmbajtjes së teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake, të cilat nga viti i ardhshëm akademik do të futen si lëndë zgjedhore në shkollat e Turqisë.

Maxhoranca parlamentare pranon të bisedojë me opozitën

Krerët e dy partive në qeveri, PS dhe LSI, u shprehën të gatshëm sot të diskutojnë kërkesat e opozitës protestuese ndërsa opozita publikoi një listë të re me kërkesa, ku përfshihen dekriminalizimi, lufta kundër krimit, zgjedhjet e lira dhe të ndershme dhe zbatimi i reformës në drejtësi.

Politikani zviceran vë në dyshim pavarësinë e Kosovës

Deputeti i Partisë Popullore të Zvicrës (SVP) dhe publicisti Roger Köppel është skeptik sa i përket pranisë së trupave zvicerane në Kosovë. Dhe skepticizmin e tij e mbështet në argumente absurde.

Planet për resort në anën malazeze të Liqenit të Shkodrës shqetësojnë eurodeputetët

E nxitur nga BE-ja dhe organizatat mjedisore, qeveria malazeze premtoi se do të merrte masa shtesë për të ruajtur liqenin më të madh të Ballkanit, i cili mund të kërcënohet nga një «eko-resort» i planifikuar në brigjet e tij.

ISEAL në Kosovë me projektin «Diaspora, urë e shkëmbimit të njohurive ekonomike»

Ekspertë nga Zvicra, shqiptarë dhe zviceranë, me nismën e Institutit Zviceran për Studime Shqiptare, SEAL, zhvillojnë një sërë aktivitetesh në Kosovë.

Vdekjen e Astrit Deharit do ta hetojnë specialistë nga Zvicra

Familja e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, e ka angazhuar Qendrën Universitare të Mjekësisë Ligjore nga Zvicra franceze për ta hetuar vdekjen e birit të saj. Lajmin e ka njoftuar vetë familja Dehari në një konferencë për mediat, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Gjuha shqipe vendoset në programin arsimor në Turqi

Nga klasa e pestë nxënësit në Turqi mund të mësojnë edhe shqip. Bashkë me gjuhën boshnjake shqipja do të jetë lëndë zgjedhore.

Artikuj të zgjedhur

6,892FansaPëlqeje
144NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.