Samstag, 25. März 2017

Kronikë

Edi Rama emëron katër ministrat e rinj të qeverisë

Pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste të hënën, kryeministri Edi Rama ka njoftuar se Fatmir Xhafa, Olta Xhaçka, Ogerta Manastirliu dhe Eduard Shalsi do t’i bashkohen kabinetit të tij si ministra.

Rama konfirmon shkarkimin e katër ministrave, zëvendësuesit nuk dihen

Kryeministri Edi Rama shpalli shkarkimin e katër ministrave të tij në qeveri, ndërsa u përpoq të siguronte opinionin publik se këto shkarkime janë përgatitje për fushatën elektorale dhe jo pasojë e presioneve brenda koalicionit qeverisës apo lëshim ndaj opozitës protestuese.

Zaev zbulon platformën, zotohet të respektojë kushtetutën e Maqedonisë

Kreu i Social Demokratëve në Maqedoni, Zoran Zaev, të premten bëri një përpjekje të re të bindë presidentin t’i japë mandatin për formimin e qeverisë, ndërsa i bëri thirrje protestuesve të mos mashtrohen nga propaganda dhe të shkojnë në shtëpi.

Sulmi në Düsseldorf: Autori shqiptar vuan nga paranojat

Kosovari që të enjten mbrëma në stacionin e trenit të Düsseldorfit lëndoi nëntë veta me një sëpatë nuk ka vepruar për motive terroriste a fetare. Paranojat e tij kanë qenë të njohura.

Lokalin ku ndodhi vrasja në Basel e frekuentonin sidomos shqiptarët

Në Café 56 në Kleinbasel u vranë dy veta dhe një tjetër u lëndua rëndë. Sipas dëshmitarëve, barin ku ka ndodhur ngjarja e frekuemtojnë para së gjithash persona me origjinë shqiptare. Ndërkohë janë identifikuar viktimat dhe ka informacione për autorët e sulmit.

Presidentja kroate mohon rritjen e mbështetjes për fashizmin

Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç tha se nuk shikon «fashizëm ngjethës në shoqëri» apo rritje të nostalgjisë për regjimin ustash të Luftës së Dytë Botërore dhe akuzoi Serbinë se po e ekzagjeron këtë çështje.

Refuzohet apeli i Bosnjës kundër Serbisë për gjenocidin e Srebrenicës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka refuzuar një kërkesë polemike nga Bosnja dhe Hercegovina për të apeluar kundër vendimit për lirimin e Serbisë nga akuza për përgjegjësi për gjenocidin e kryer në Srebrenicë.

Zvicra është «vendi më i mirë në botë»

Në një studim amerikan Zvicra e zë vendin e parë për sa i përket cilësisë së jetesës, stabilitetit politik dhe ekonomisë.

Shtyhet rihapja e urës simbolike të Mitrovicës

Tensionet politike në veri të Kosovës kanë ndihmuar që rihapja e urës së rinovuar që lidh anën shqiptare me atë serbe në qytetin e ndarë të Mitrovicës të shtyhet deri ne maj.

Linja e Interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë e bllokuar pa afat nga Beogradi

Afati i përcaktuar për Serbinë, 31 dhjetori 2016, u shkel dhe Serbia nuk pritet të ketë pasoja nga kjo shkelje, ndërsa Shqipëria dhe Kosova po paguajnë rreth 70 milionë euro kredi për një linjë interkonjeksioni që nuk ka funksionuar asnjë ditë.

Artikuj të zgjedhur

6,892FansaPëlqeje
144NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.