Sonntag, 30. April 2017

Kronikë

Shkrimtari Rudi Erebara fiton Çmimin e Bashkimit Europian për Letërsinë

Çmimi i Bashkimit Europian për Letërsinë financohet nga programi Creative Europe i Komisionit Europian dhe ka për synim të promovojë shkëmbimet kulturore ndërkufitare, të...

Lufta e lobistëve, politika shqiptare shpenzon miliona në Uashington

Partia Socialiste punësoi një lobist në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 13 prill, duke e rritur numrin e agjentëve të huaj që përfaqësojnë...

Gjashtë alarme false për bombë alarmojnë kryeqytetin e Malit të Zi

Hotel Ramada në Podgoricë u evakuua të martën në mbrëmje, pas një telefonate anonime të një kërcënimi për bombë – por policia nuk gjeti...

Edhe PS me lobist në Amerikë, punëson kompaninë e afërt me Trump

Partia Socialiste e Shqipërisë ka punësuar kompaninë e lobimit Ballard Partners me bazë në Florida-kompani e cila njihet për lidhjet me presidentin amerikan, Donald...

PD shton dy lobistë të rinj në Uashington; 270 mijë USD në tre muaj

Partia Demokratike e udhëhequr nga Lulzim Basha ka angazhuar edhe 2 kompani lobimi në Uashington, «Barnes and Thornburg LLP» dhe «Barons Public Affairs LLC»,...

Aksionet e bashkëshortes së deputetit Peza vendosen nën sekuestro preventive

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi nën sekuestro preventive aksionet e bashkëshortes së deputetit Alfred Peza në bankën Credins, në kuadër të hetimit të...

Mbrojtja e arkeologjisë, Durrësi ia kushton ditën e monumenteve Vangjel Toçit

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Durrës vendosi t’ia kushtojë 18 prillin- ditën ndërkombëtare të monumenteve, arkeologut të njohur Vangjel Toçi (1920-1999). Nisma vjen...

Check Up-i falas me fitime të majme: shqiptarët e paguan dyfish në 2015

Taksapaguesit shqiptarë e kanë paguar thuajse dyfish të ashtuquajturin «kontroll shëndetësor falas», ndërsa kompania që fitoi tenderin e shumëdebatuar ka arritur të rekuperojë të...

Ç’është puna e megabombës së re amerikane?

«Nëna e të gjitha bombave» krijon një krater prej 150 metrash dhe kushton 14 milionë dollarë. Ja disa fakte që media zvicerane i sjellin këto ditë pas përdorimit të saj së fundmi në Afganistan.

Tharja e palmave tropikale në Maqedoni nënvijëzon abuzimin me paratë publike

Palmat e blera nga vendi i varfër në Ballkan për t’i dhënë kryeqytetit dhe qyteteve të tjera një pamje tropikale, kanë rezultuar një veprim qesharak pas dy vitesh – ndërsa vendasit e shohin këtë si shembull të shpërdorimit të parave publike.

Artikuj të zgjedhur

7,043FansaPëlqeje
152NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.