Saturday, 19. January 2019

Kronikë

Vdiq Viktor Meieri, njëri prej «çlirimtarëve» të Kosovës

Korrespondenti shumëvjeçar i gazetës prestigjioze gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, Dr. Viktor Meier, vdiq të shtunën në moshën 85-vjeçare. Me raportet, reportazhet, analizat dhe komentet nga...

Presidentja Jahjaga ftohet në Beograd

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga pritet që me 1 nëntor ta vizitojë Beogradin. Siç merr vesh Klan Kosova, të parës së shtetit, para disa ditësh...

Grupi «Protestë Paqësore» u shkruan shteteve të perëndimore

Këshilli organizativ i grupit «Protestë Paqësore» për Zvicër i shkruan një letër informimi dhe mirënjohjeje për vëmendjen ndaj zhvillimeve lidhur me rastin «Monstra» Shteteve...

1,200 gazetarë do të përcjellin vizitën e Papës në Shqipëri

Pallati i Kongreseve në Tiranë është shndërruar tashmë në Qendrën Mediatike të Shqipërisë, për të nisur si e tillë që nga vizita e Papa...

Migranatët në Bern, mund të jenë pjesëmarrës në poltikë

Në qytetin e Bernit, tani e tutje është i mundur participimi  politik i atyre që nuk kanë pasaporta zvicerane. Ata kanë mundësinë të dërgojnë...

Në Zvicër rritet shpejtë numri i popullsisë

Popullsisia në Zvciër është rritur si asnjëherë më parë dhe është vendi që ka rritjen më të lartë të popullsisë në Evropë. Vitin e kaluar...

Nxënsit në klasën e parë në shkollat e Cyrihut

Në këtë vit në klasën e parë do të fillojnë 13'137. Prej tyre 60 përqind,  gjuhë amtare kanë gjuhën gjermane, që nënkupton zviceranët gjermanofolës...

Ushtria e Zvicrës servon në të ardhmen vëtëm mish nga Zvicra

Pasi një ushtar zviceran u ankua se mishi i pulës që hante ishte nga Hungaria, pas kësaj ankese udhëheqsit e ushtrisë vendosen që tani...

Në Zvicër e drejta kombëtare para asaj ndërkombëtare

Partia popullore e Zvicrës SVP, planifikon iniciativën  që drejtësia kombëtare të jetë para asaj ndërkombëtare. Se a mund të realizohet një gjë e tillë...

Etihad Airways: Do të ofrojmë bileta më të lira

Kompania ajrore Etihad Airways, me seli në Emiratet e bashkuara Arabe është një prej kompanive gjigante në tregun botëror të aviacionit civil. Ky gjigant...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.