Friday, 14. December 2018

Kronikë

Dënohet për konflikt në trafik këshilltari i SVP-së

Yves Nidegger, këshilltar nacional nga Gjeneva, dënohet pas një incidenti me një punëtor të trafikut. Deputeti i SVP-së të premten që shkoi u gjobit me...

Vaksinim kundër gripit në farmaci

Enti Federal për Shëndetësi lejon vaksinimin nga gripi pa rekomandim mjekësor. Ai mund të bëhet edhe në farmaci. Zviceranët nuk i kanë qef vaksinat, e...

Gati aksident në hapësirën ajrore të Zvicrës

Po hetohet një ngjarje e nëntorit, kur dy avionë luftarakë dhe një aeroplan privat iu afruan rrezikshëm njëri-tjetrit. Ngjarja ka ndodhur në fund të nëntorit...

Akuzohet Unia

Industria e maqinerisë, elektros dhe metalurgjisë e akuzojnë sindikatën e punëtorëve Unia për thyerje të mirëbesimit dhe prishje të partneritetit social. Bashkimi profesional i industrisë...

Ambasada e Kosovës në Zvicër përgënjështron lajmin e legalizimit të punësimeve

Në redaksinë e «dialogplus» ka arritur një sqarim i Ambasadës së Republikës së Kosovës në Bernë lidhur me takimin e datës 2 dhjetor 2014 në...

«Edulina» – takim pune edhe në gjuhën shqipe

«Edulina» – Projekt në shumë gjuhë që u ofron prindërve të grupeve të ndryshme gjuhësore informacione rreth temës zhvillimi i hershëm i fëmijërisë Drita IBRAHIMI...

Dinjiteti stoik i shqiptarëve të moshuar në Zvicër

Një takim kreativ në ambientet e Institutit Zviceran për Studime Shqiptare. U prezantua dhe u diskutua studimi mbi moshën e tretë te shqiptarët në Zvicër.

Mbrëmje e paharruar me «dialogplus»

Për nder të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, Qendra Mediale «dialogplus», me datë 21.11.2014, organizoi një mbrëmje kulturo artistike për miqtë dhe lexuesit e saj.

Vdiq Viktor Meieri, njëri prej «çlirimtarëve» të Kosovës

Korrespondenti shumëvjeçar i gazetës prestigjioze gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, Dr. Viktor Meier, vdiq të shtunën në moshën 85-vjeçare. Me raportet, reportazhet, analizat dhe komentet nga...

Presidentja Jahjaga ftohet në Beograd

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga pritet që me 1 nëntor ta vizitojë Beogradin. Siç merr vesh Klan Kosova, të parës së shtetit, para disa ditësh...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.