Sonntag, 18. März 2018

Kronikë

Zviceranët e rinj janë të matur ndaj të huajve…

Një studim i ri është interesuar për atë çfarë mendojnë të rinjtë mbi tema politike. Rezultatet tregojnë dallime të mëdha midis burrave dhe grave,...

Në Zvicër punojnë gati 1,5 milionë të huaj

Numri i të punsuarve ka rënë nën pesë milionë. Por ka rënë edhe numri i të papunëve. Njofton Agjencia Zvicerane e Lajmeve. Në çerekun e...

Zvicra në vitin 2045: 10 milion banorë

Në 30 vjetët në vazhdim, popullata e Zvicrës, përveç se do të rritet, ajo do të plaket dukshëm – raporton NZZ. Popullata e rregullt e...

Orhan R., propagandist i ISIS-it me lidhje të ngushta në Zvicër

Njëri nga terroristët e organizatës së ashtuquajtur «Shteti Islamik», i cili së fundi ka kërcënuar myslimanët në Ballkan, ka qëndruar në Zvicër, shkruan gazeta...

‹Të huajt› duhet të fshihen nga kumtesat e policisë

«Dorasit vijnë nga...», thuhet sot në njoftimet e policisë. Në Cyrih kjo formë eraportimit mund të përfundojë së shpejti. Kjo do të ishte një...

A po financohet ISIS nga xhirollogaria e një 18-vjeçari kosovar nga Zvicra?

Një këngëtar i muzikës rap, të cilin revista zvicerane «Die Weltwoche» e quan me emrin Rilind, mund të jetë i përzier në mbështetjen financiare...

Ashpërsohet ligji kundër racizmit: Kush i fyen homoseksualët – dënohet

Dhoma e Vogël e Parlamentit Zviceran ka votuar për zgjerimin e normës penale kundër racizmit, njofton Tages Anzeiger. Pas Dhomës së Madhe, edhe Dhoma e...

Përleshje me pushkë gjuetie, tre të plagosur në Zug të Zvicrës, mes tyre një...

Të përfshirë në konflikt janë një kosovar i moshës 28-vjeçare, një rus 30-vjeçar dhe një zviceran 56-vjeçar. Policia e kantonit të Zugut në Zvicrën qendrore...

Gjykim për vrasjen në xhaminë e St. Gallen-it

Prokuroria kërkon 20 vjet heqje lirie për ngjarjen e përgjakshme.  Ngjarjen e përgjakshme të gushtit të kaluar në një xhami të St. Gallenit Prokuroria e...

«Pink Pantheri» nga Serbia dënohet në Zürich

Për shkak të plaçkitjes në vlerë prej 5,5 milionë franga në rrugën e famshme të Zürichut Bahnhofstrasse një serb është dënuar me 6 vjet...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.