Mittwoch, 20. September 2017

Kronikë

Zgjedhjet e vjeshtës në Zvicër dhe migracioni

Kush do t’i fitojë zgjedhjet nacionale në vjeshtë? – pyet Tages Anzeiger. Sipas barometrit të zgjedhjeve, në avantazh janë partitë e djathta. Katër muaj përpara...

Arrinë vendimi: Naser Oriqi ekstradohet në Bosnjë dhe jo në Serbi!

Enti Federal i Drejtësisë së Zvicrës, pas një procedure të thjeshtuar, ka vendosur që Naser Oriqin ta kthejë në Bosnjë e Hercegovinë. Për arsye...

Armiku më i madh i policëve të ardhshëm në Zürich: gjuha gjermane!

Çdo i dyti kandidat për polic në Zürich nuk e kalon testin e gjuhës gjermane. Fajtor për këtë, sipas ekspertëve, është komunikimi shkel e...

Jo natyralizimit të lehtësuar

Komisioni Politik Shtetëror i Dhomës së Vogël të Parlamentit e refuzon natyralizimin ose fitimin e lehtësuar të shtetësisë nga emigrantët e gjeneratës së tretë....

«Shqiptarja 15-vjeçare nga Winterthuri është martuar me një luftëtar të ISIS-it në Siri»

Gazetari zviceran Kurt Pelda, i cili ka raportuar nga Siria, duke iu referuar «burimeve të besueshme» ka bërë të ditur se vajza e familjes...

Zviceranët e rinj janë të matur ndaj të huajve…

Një studim i ri është interesuar për atë çfarë mendojnë të rinjtë mbi tema politike. Rezultatet tregojnë dallime të mëdha midis burrave dhe grave,...

Në Zvicër punojnë gati 1,5 milionë të huaj

Numri i të punsuarve ka rënë nën pesë milionë. Por ka rënë edhe numri i të papunëve. Njofton Agjencia Zvicerane e Lajmeve. Në çerekun e...

Zvicra në vitin 2045: 10 milion banorë

Në 30 vjetët në vazhdim, popullata e Zvicrës, përveç se do të rritet, ajo do të plaket dukshëm – raporton NZZ. Popullata e rregullt e...

Orhan R., propagandist i ISIS-it me lidhje të ngushta në Zvicër

Njëri nga terroristët e organizatës së ashtuquajtur «Shteti Islamik», i cili së fundi ka kërcënuar myslimanët në Ballkan, ka qëndruar në Zvicër, shkruan gazeta...

‹Të huajt› duhet të fshihen nga kumtesat e policisë

«Dorasit vijnë nga...», thuhet sot në njoftimet e policisë. Në Cyrih kjo formë eraportimit mund të përfundojë së shpejti. Kjo do të ishte një...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,333FansaPëlqeje
169NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.