Samstag, 19. August 2017

Kronikë

Largohet nga Zvicra për abuzim seksual

Kosovar 53-vjeçar për shkak të abuzimeve të përsëritura seksuale me fëmijë, duhet ta lëshojë Zvicrën. Ai ankohet, por pa sukses – njofton Neue Luzerner...

Numri i azilkërkuesve në Zvicër dhe Europë

Rritja e numrit të azilkërkuesve në Zvicër nuk po shkon duke u rritur as përafërsisht sikurse në pjesën tjetër të Europës, pohon Berner Zeitung.   Është...

Kush janë emrat më të pëlqyer në Zvicër?

Në bazë të 85'300 lajmërim lindjeve vitin e kaluar, Enti Federal i Statistikave nxjerr emrat më të përhapur për djem dhe për vajza në...

Interpelanca e Naef për Kosovën me Qeverinë e Zvicrës

Para disa muajsh kemi raportuar për interpelancën e deputetit socialdemokrat në Parlamentin e Zvicrës, Martin Naef, për gjendjen në Kosovë, duke marrë shkas nga...

Zvicra ta sanksionojë torturën në kodin penal

OKB e shqyrton gjendjen e burgjeve në Zvicër. Ajo e lavdëron raportin e Zvicrës kundër torturës, por nuk është pafundësisht e lumtur me të....

Kryetari i Këshillit të Myslimanëve të Zvicrës, Nicolas Blancho, kërkon leje për armë

Kryetari i Këshillit Qëndror të Myslimanëve në Zvicër ka aplikuar për një leje arme. Autoritetet e sigurisë nuk dëshirojnë t’ia mundësojnë këtë, raportojnë mediat...

CVP: S’ka para të gatshme për azilkërkuesit

Partia Popullore Demokristiane e Zvicrës ka tëhequr vëmendjen e opinionit me një propozim: Ajo kërkon ndërprerjen e parave të gatshme dhe ndalimin e udhëtimit...

Zvicra e eksporton «King of Prezels»

Administratori i kiosqeve zvicerane, Valora, planifikon një ekspansion në vendet tjera të të ashtuquajturit «Mbret i Bretzel»-ve. Njëherë për njëherë në vendet fqinje, pastaj...

Firma zvicerane që bashkëpunoi me shërbimet e huaja sekrete

Crypto AG quhet ajo dhe shet aparatura shifrimi në mbi 100 shtete. Së fundmi dalin dokumente që fimrën e përziejnë në lidhje me shërbime...

Zvicër: «Mafia shqiptare kyçet në tregtinë me kokainë»

Pas tregtisë shumëvjeçare me heroinë grupe kriminale shqiptare duan të kyçen edhe në shitjen e kokainës. Policia e Gjenevës beson se heroinës i ka...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,251FansaPëlqeje
163NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.