Donnerstag, 23. März 2017

Botë

Gjermania ka një president të ri: Frank-Walter Steinmeier

Parlamenti gjerman e ka votuar kryetarin e ri të shtetit. Që në raundin e parë është zgjedhur ish ministri i jashtëm socialdemokrat, 61-vjeçari Frank-Walter Steinmeier.

Çështje të hapura kufitare në ish Jugosllavi

Luftërat në ish Jugosllavi në vitet 1991-1999 kanë krijuar shtatë shtete të pavarura dhe shumë çështje të hapura kufitare. Korrespondenti nga Beogradi i «europeonline-magazine» e bën këtë bilanc.

Ausriakja «Krone» e citon politikanin amerikan: «Maqedonia të shuhet dhe të ndahet»

Kongresmeni amerikan Dana Rohrabacher ka shkaktuar zemërim në Evropë me një deklaratë. Republikani propozoi mu të fshihet Maqedonia për shkak të «mossuksesit» dhe vendi i vogël të ndahet ndërmjet Bullgarisë dhe Kosovës. Arsyeja e propozimit të tij janë konfliktet ndërmjet shumicës sllave dhe pakicës shqiptare në vend. Maqedonia prej dy vitesh është bllokuar politkisht për shkak të konflikteve të thella ndërmjet partive.

«Demokracitë në Ballkan, nën kërcënim», thotë Freedom House

Një raport i ri nga Freedom House paralajmëroi se disa vende të Ballkanit po hasen me përkeqësim të sundimit të ligjit, nacionalizmin në rritje dhe korrupsion të vazhdueshëm, gjë që po dëmton demokracitë.

15 urdhëresat më të rëndësishme të Trumpit

Donald Trump nga 20 janari është president i SHBA-ve. Menjëherë pas marrjes së detyrës ai ka filluar me përmbushjen e premtimeve të tij zgjedhore. Ai ka lëshuar një sërë urdhëresash për të cilat nuk i duhet Kongresi. Ato tregojnë se në cilin drejtim shkon politika e tij. Ja 15 prej tyre që i ka sistematizuar «watson.ch».

Korrupsioni vazhdon të mbetet i lartë në Ballkan, thotë raporti i TI

Organizata monitoruese Transparency International në raportin e saj më të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në botë sugjeron për një nivel të lartë korrupsioni në shtetet e Ballkanit.

Rusia mund ta njohë Kosovën, thotë ekspertja britanike

Ekspertja e njohur britanike për çështjet e Rusisë thotë se Moska mund ta njohë Kosovën si pjesë e një dakordësie të madhe mes Amerikës dhe Rusisë.

Presidenti serb i Bosnjës quan «armike» ambasadoren e Shteteve të Bashkuara

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik iu përgjigj sanksioneve që iu vendosën atij nga Shtetet e Bashkuara duke sulmuar ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Bosnjë dhe Hercegovinë, të cilën ai e përshkroi si armike të serbëve të Bosnjës.

Fakte dhe anekdota rreth edicionit të 47-të të Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Jemi në prag të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Edicioni i 47-të i tij do të mbahet nga 17 deri 20 janar 2017 me moton «Responsive and Responsible Leadership». Neue Zürcher Zeitung ka numëruar dhjetëra fakte dhe anekdota interesante lidhur me Forumin. Ja disa prej tyre.

8 burra zotërojnë më tepër se gjysma e popullsisë botërore

Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve është më i thellë nga ç’është menduar deri më tani.

Artikuj të zgjedhur

6,874FansaPëlqeje
144NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.