Freitag, 28. April 2017

Botë

Focus: Dhjetëra mijëra protestojnë në Shkup kundër forcimit të shqiptarëve në vend

Së paku 50'000 veta kanë demonstruar të martën në kryeqytetin e Maqedonisë Shkup kundër një qeverie të socialdemokratëve dhe partisë më të fortë të pakicës së shqiptarëve në vend. Demostruesit shprehin kështu merakun për unitetin e sovranitetit të vendit.

Ratko Mlladiq kërkon të kurohet në Rusi

Ish-kreu ushtarak serb i Bosnjës Ratko Mlladiq ka kërkuar lirim të përkohshëm nga paraburgimi në Hagë që të shkojë për trajtim mjekësor në Rusi për shkak të një «shëndetësore tepër kërcënuese për jetën e tij».

Serbia shpërdoroi paratë e destinuara për modernizimin e avionëve ushtarakë

Një organizatë që studion çështjet e sigurisë thotë se disa milionë euro të planifikuara për të modernizuar avionët Super Galeb janë shpenzuar në fakt për çështje të tjera për shkak se ministritë nuk janë në gjendje të përballojnë kostot e projektit.

Sërish bllokadë urdhëresës së Trumpit për ndalim-hyrje në SHBA

Edhe pezullimi i dytë i Trumpit për hyrje në SHBA për qytetarë të gjashtë shteteve myslimane është suspenduar nga drejtësia.

E gjithë Evropa ndihet e lehtësuar

Populisti i djathtë Wilders nuk mundi t’i realizonte parashikimet e tij për fitore në Holandë. Në Gjermani dhe në Francë marrin frymë të lehtësuar. Analizat nga Britania e Madhe dhe SHBA janë optimiste.

Presidenti i Maqedonisë këmbëngul te refuzimi i mandatit për Zaev

Teksa presidenti Ivanov nuk hoqi dorë nga refuzimi për t’i dhënë social demokratëve mandatin e krijimit të qeverisë së re, partitë që kanë mazhorancën në parlament nisën bisedimet për zgjedhjen e një kryetari të ri parlamenti.

Sulmi në Düsseldorf: Autori shqiptar vuan nga paranojat

Kosovari që të enjten mbrëma në stacionin e trenit të Düsseldorfit lëndoi nëntë veta me një sëpatë nuk ka vepruar për motive terroriste a fetare. Paranojat e tij kanë qenë të njohura.

Presidentja kroate mohon rritjen e mbështetjes për fashizmin

Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç tha se nuk shikon «fashizëm ngjethës në shoqëri» apo rritje të nostalgjisë për regjimin ustash të Luftës së Dytë Botërore dhe akuzoi Serbinë se po e ekzagjeron këtë çështje.

Refuzohet apeli i Bosnjës kundër Serbisë për gjenocidin e Srebrenicës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka refuzuar një kërkesë polemike nga Bosnja dhe Hercegovina për të apeluar kundër vendimit për lirimin e Serbisë nga akuza për përgjegjësi për gjenocidin e kryer në Srebrenicë.

Turqia nis përgatitjen e teksteve shkollore në gjuhën shqipe

Në Universitetin e Thrakisë në Edrene të Turqisë ka filluar përgatitja e përmbajtjes së teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake, të cilat nga viti i ardhshëm akademik do të futen si lëndë zgjedhore në shkollat e Turqisë.

Artikuj të zgjedhur

7,034FansaPëlqeje
150NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.