Montag, 23. Oktober 2017

Botë

Ministrat e BE-së mblidhen për refugjatë  

Ministrat e Brendshëm të BE-së dhe ata të Drejtësisë së 28 shteteve anëtare do ta kenë një takim të jashtëzakonshëm të Bruksel, ku do...

Gjermania s’mund t’i bëjë ballë valës së refugjatëve

Gjermania të dielën ka rikthyer kontrollet kufitare, pasi që ky shtet, më i madhi në Evropë, e ka pranuar se nuk po mund t’i...

Arabia Saudite ndalon revistën «National Geographic» për shkak të ballinës me Papën

Regjimi autoritar i Arabisë Saudite ka marrë edhe një vendim absurd kundër lirisë së shtypit. Numri më i ri i magazinës së njohur «National...

10-vjeçarja shtatzënë, të cilës iu refuzua aborti

Në Casa Rosa Maria, në kryeqytetin e Paraguait, Asuncion, kuzhina është përplot me vajza llafazane, që përgatisin ushqimin për ta kremtuar ditëlindjen e 13-të...

Në Maqedoni sot hynë 7.600 refugjatë

Rreth 7.600 refugjatë, kryesisht nga Siria, sot nga Greqia hynë në Maqedoni, njoftojnë zyrtarë nga UNHCR.   «Kemi informata se edhe autobusë të tjerë me përplot...

Serbia edhe te Papa për Kosovën jo në UNESCO

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq është takuar sot, në Vatikan, me kryetarin e Kishës Katolike Papa Françeskun. Temë e bisedave, siç njoftojnë mediet serbe, transmeton...

Del në dritë koka e fshehur e Leninit

Shtatoret e Vladimir Leninit me dekada të tëra i kanë ruajtur fshatrat e vogla të Ukrainës. Në dy vitet e fundit aktivistët kaluan net...

Refugjatëve u hedhet ushqimi si kafshëve

Video – xhirimi shqetësuese që ka vërshuar rrjetet sociale tregojnë se ç’trajtim kanë refugjatët në kampin kryesor në Hungari në kufi me Serbinë.   Videoja ka...

Kineasti shqiptar pranon çmimin «Regjisor i vitit» në Norvegji

Regjisori i cili ka shfrytëzuar filmin për t’ia rrëfyer botës historinë shqiptare, në një ceremoni në Universitetin e Norvegjisë, ka pranuar çmimin që i...

SHBA-ja shpenzoi 4 miliardë dollarë për luftë, «Shteti Islamik» vazhdon të forcohet

SHBA-ja dhe aleatët e saj kanë ndërmarrë 6.700 sulme ajrore, të cilat kanë kushtuar afërsisht katër miliardë dollarë në një periudhë njëvjeçare, që kur...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,378FansaPëlqeje
174NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.