Mittwoch, 29. März 2017

Botë

Pasaportat më të pushtetshme në botë: Zvicra e gjashta

Qytetarët e cilave vende gëzojnë lirinë më të madhe të lëvizjes në botë?

Senati amerikan pritet të miratojë kërkesën e Malit të Zi për të hyrë në...

Senati amerikan do të fillojë një debat një ditë e gjysmë të martën mbi lejimin ose jo të anëtarësimit të Malit të Zi në...

Europianët betohen në Romë për një ardhmëri të përbashkët

Ndonëse Bashkimi Europian po kalon krizën më të madhe që nga themelimi para 60 vitesh, në kryeqytetin e Italisë kryetarë dhe kryeministra të shteteve anëtare kanë nënshkruar një deklaratë për të ardhmen e përbashkët.

Historia Turqi – Unioni Evropian me refugjatët nga Lindja

Gazeta zvicerane Neue Zürcher Zeitung ka përpiluar një kronologji të marrëdhënieve të Unionit Evropian me Turqinë në raport me refugjatët nga Lindja. Ky kalendar vjen në kontekst të luhatjeve të Turqisë sa i përket marrëveshjes së saj me Perëndimin në çështjen e refugjatëve.

Sulmi në Londër: Çfarë dihet deri më tani

Në orët e pasditës së të mërtkurës së 22 marsit 2017 ka ndodhur një sulm mizor në kryeqytetin britanik. Edhe në këto çaste po përfliten shumë gjëra. Mediet zvicerane sjellin atë që dihet më me siguri.

Focus: Dhjetëra mijëra protestojnë në Shkup kundër forcimit të shqiptarëve në vend

Së paku 50'000 veta kanë demonstruar të martën në kryeqytetin e Maqedonisë Shkup kundër një qeverie të socialdemokratëve dhe partisë më të fortë të pakicës së shqiptarëve në vend. Demostruesit shprehin kështu merakun për unitetin e sovranitetit të vendit.

Ratko Mlladiq kërkon të kurohet në Rusi

Ish-kreu ushtarak serb i Bosnjës Ratko Mlladiq ka kërkuar lirim të përkohshëm nga paraburgimi në Hagë që të shkojë për trajtim mjekësor në Rusi për shkak të një «shëndetësore tepër kërcënuese për jetën e tij».

Serbia shpërdoroi paratë e destinuara për modernizimin e avionëve ushtarakë

Një organizatë që studion çështjet e sigurisë thotë se disa milionë euro të planifikuara për të modernizuar avionët Super Galeb janë shpenzuar në fakt për çështje të tjera për shkak se ministritë nuk janë në gjendje të përballojnë kostot e projektit.

Sërish bllokadë urdhëresës së Trumpit për ndalim-hyrje në SHBA

Edhe pezullimi i dytë i Trumpit për hyrje në SHBA për qytetarë të gjashtë shteteve myslimane është suspenduar nga drejtësia.

E gjithë Evropa ndihet e lehtësuar

Populisti i djathtë Wilders nuk mundi t’i realizonte parashikimet e tij për fitore në Holandë. Në Gjermani dhe në Francë marrin frymë të lehtësuar. Analizat nga Britania e Madhe dhe SHBA janë optimiste.

Artikuj të zgjedhur

6,913FansaPëlqeje
146NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.