Sonntag, 26. Februar 2017

Arbëri

VMRO e josh BDI-në me më shumë ministri?

VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit tenton ta fitojë BDI-në si partnere koalicioni duke i ofruar më shumë poste ministrore dhe atë të kryetarit të Kuvendit si kompensim për pikat e platformës së përbashkët të partive shqiptare.

Kryesia e BDI-së vazhdon mbledhjen – Dita «D» për koalicion me Gruevskin

Vazhdon mledhja e Bashkimit Demokratik për Integrim lidhur me koalicionin qeversisës me VMRO-në. Thuhet se shumica e anëtarëve të kryesisë qendrore të partisë janë kundër një koalicioni me këtë parti. Megjithatë epilogu mund të jetë një koalicion me VMRO-në, por jo me Gruevskin kryeministër.

BDI mbledhje maratonike para vendimit për koalicion

Tensione në Bashkmin Demokratik për Integrim. Nënkryetarët e partisë janë kundër koalicionit me VMRO-në, prandaj edhe e kanë braktisur mbledhjen, e cila po vazhdon. Nesër i mbaron mandati për krijimin e qeverisë Nikola Gruevskit.

Gjuha e urrejtjes në median online mbetet shqetësuese, thotë monitorimi

Një monitorim i publikuar të enjten zbuloi se përkatësia gjinore është arsyeja kryesore e diskriminimit dhe gjuhës së urrejtjes në median online, ku grupet e margjinalizuara i bënë thirrje medias të mos legjitimojë diskriminimin për hir të klikimeve.

Indeksi i Pandëshkueshmërisë; bie besimi te Qeveria, Prokuroria dhe Parlamenti

Një studim mbi perceptimin e pandëshkueshmërisë në vend nga Instituti për Kërkime dhe Alternativa Zhvillimi, IDRA, zbulon se besimi i qytetarëve shqiptarë te qeveria e kryeministrit Edi Rama ka rënë në tre vitet e fundit.

ISEAL promovon në Lozanë katër botimet e fundit

Në një sallë të mbushur përplot, Instituti Zviceran për Studime Shqiptare, ISEAL, bëri paraqitjen e botimeve të veta më të reja para publikut zvicerano-shqiptar.

Alarm i rrejshëm nga Izraeli për një luftë në «Kosovën myslimane»

Një faqe interneti e qarqeve radikale djathtiste të Izraelit paralajmëron luftë - mes «Serbisë së krishterë edhe Kosovës myslimane». Ekspertë perëndimorë e quajnë portalin «Debka» «absolutisht joserioz». Për këtë arsye mediat perëndimore nuk e citojnë fare këtë kooperativë propagandistike.

Arrestohet në Gjermani një bashkëpunëtor i islamistit shqiptar të Vjenës

Policia gjermane ka arrestuar një 21-vjeçar, i cili dyshohet të ketë qenë i afërt me të riun shqiptar të burgosur të premten në Vjenë nën dyshimin e terrorizmit. Ndërkohë një gazetë austriake shkruan se i ndaluari nga policia ka pranuar se kishte përgatitur një sulm terrorist.

Polici shqiptar arratiset në Zvicër: zbulova trafikantët e drogës në veturën e ministrit të...

Një polic i Republikës së Shqipërisë, i cili ka lufuar trafikun e drogës, ka ikur në Zvicër. Ai thotë se shteti shqiptar e terrorizon për shkak se ka zbuluar trafikantë droge, të cilët po qarkullonin me veturën e ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Deputeti gjerman Michael Brand: «Retorika nacionaliste serbe e njëjtë si para luftërave të Millosheviqit»

Ballkani perëndimor po përfshihet nga kriza, nacionalistët po forcohen. Tani qeveria e SHBA-ve ka vendosur sanksione kundër liderit të serbëve të Bosnjës. Edhe Berlini dhe Brukseli duhet të reagojnë, kërkon politikani i CDU-së Michael Brand. «Der Spiegel Online» shkruan mbi zhvillimet e fundit në Bosnjë dhe Kosovë.

Artikuj të zgjedhur

6,803FansaPëlqeje
141NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.