Dienstag, 24. Januar 2017

Arbëri

«Rasti Oriq» në Zvicër: një mundësi për të nxjerrë Ramush Haradinajn nga burgu?

Nëse autoritetet serbe kanë siguruar «dëshmi të reja» kundër Ramush Haradinajt, situata juridike mund të ndërlikohet. Për të evituar këtë drejtësia kosovare mund t'i dorëzojë Francës një kërkesë për ekstradim të Haradinajt në Kosovë - ashtu siç pati vepruar Bosnja në rastin e Naser Oriqit të arrestuar në Zvicër.

«Marubi» hap dyert për koleksionet e rralla të fotografëve shqiptarë

Fondi i fotografive të muzeut kombëtar «Marubi» është shtuar me koleksionet private të dhuruara, ndërsa synon «të kthejë në shtëpi» edhe fotografitë e panjohura dhe të paekspozuara të mjeshtrit Kolë Idromeno.

KQZ i heq mandatet Elvis Rroshit, Dashamir Tahirit dhe Shkëlqim Selamit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi sot «pushimin nga puna» të kryebashkiakut të Kavajës Elvis Rroshi dhe dy deputetëve, Shkëlqim Selami dhe Dashamir Tahiri, si pjesë e ligjit për «dekriminalizimin e politikës».

Në Tearcë, ku vendoset për Qeverinë e Maqedonisë, në votime kanë dalë edhe pleqtë

Në rivotimet në Komunën e Tearcës në Tetovë vendoset fati i Qeverisë së ardhshme të Maqedonisë. Deri më tani votimi ka shkuar pa probleme të spikatura. Dalja në votime është e mbresëlënëse.

Gjykata Kushtetuese rrëzon PD, i hap rrugën zbatimit të vetingut

Tetë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese vendosën rrëzimin e kërkesës së Partisë Demokratike, duke e cilësuar ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve sit ë përputhshëm me Kushtetutën.

Dy deputetë dhe një kryebashkiak kapen nga ligji i dekriminalizimit

Prokuroria e Përgjithshme bëri të ditur sot se verifikimet me drejtësinë e huaj zbuluan deputetët Tahiri e Selami si dhe kryebashkiakun Elvis Rroshi si persona që duhet të ndalohen të mbajnë poste publike në bazë të ligjit të dekriminalizimit.

Akuza nga Gjermania dhe Austria: «Vlerësimi i qeverisë së Edi Ramës për hidrocentralin në...

Shkencëtarë gjermanë dhe austriakë akuzojnë rëndë qeverinë shqiptare. Sipas tyre Vlerësimi i Ndikimit në Mjedis në lidhje me hidrocentralin e kompanive turke në lumin Vjosa nuk i plotëson kriteret minimale. Zyrtarët e Edi Ramës dyshohen edhe për kopjim të tekstit për të shkruar vlerësimin.

OJQ-të në Maqedoni përballen me inspektime pas kërcënimeve politike

Numri i inspektimeve ndaj organizatave joqeveritare në Maqedoni pritet të rritet pas akuzave që lideri i VMRO DPMNE, Nikola Gruevski, i bëri shoqërisë civile të financuar nga jashtë.

Mbyllet pa bujë faqja e propagandës qeveritare «Transparenca.al»

Pak më shumë se 1 vit pasi u hap me shumë fanfarë, faqja e internetit me anë të të cilës qeveria e kryeministrit Edi Rama tentoi të kundërshtonte raportimet e medias dhe akuzat e opozitës, është mbyllur në mënyrë aspak tranparente.

Itali: Kosovari i zhdukur para 10 viteve pritet të shpallet zyrtarisht i vdekur

Nexhat Rizanaj është zhdukur në vitin 2006 në Tirolin jugor të Italisë.

Artikuj të zgjedhur

6,603FansaPëlqeje
132NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.