Mittwoch, 22. März 2017

Arbëri

Në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të një miku të madh të shqiptarëve në...

Më 19 mars u bë një vit nga shuarja e Victor Ruffyt, një politikani zviceran dhe miku të madh të shqiptarëve. Ai nderohet për kontributin në integrimin e shqiptarëve në Zvicër si dhe për demokratizimin dhe integrimin e Shqipërisë e të Kosovës. Organizator i mbrëmjes komemorative ishte ISEAL, bashkëthemelues i të cilit ka qenë edhe Ruffy.

Presidenti maqedonas shmang takimin me komisionerin Hahn

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov nuk do të takohet me komisionerin e BE për zgjerimin, Johannes Hahn, i cili po viziton Shkupin të martën për të zgjidhur krizën.

Zjarri në Bibliotekën Kombëtare, Asllani: U dëmtuan botime të pas viteve ‘90

Pasi kati i dytë i Bibliotekës Kombëtare në Tiranë u përfshi nga flakët dhe tymi, drejtoresha Persida Asllani bën vlerësimin e dëmit dhe deklaron se zjarri nuk ka prekur vlerat e rralla dhe arkivin shqip të fondit të Bibliotekës.

Kultivimi i kanabisit u rrit me pesë herë, thotë Departamenti i Shtetit

Duke iu referuar të dhënave të misionit monitorues të autoriteteve italiane, raporti vjetor i Departamentit Amerikan të Shtetit mbi luftën ndërkombëtare kundër drogës vëren se gjatë vitit 2016, në Shqipëri, sipërfaqja e kultivuar me kanabis është shtuar me pesë herë në krahasim me vitin 2015.

Familjarët e viktimave të Gërdecit i kërkojnë qeverisë ‹Rama› të mos pengojë drejtësinë

Nëntë vjet pas tragjedisë së Gërdecit, ku u vranë 26 persona, familjarët e viktimave pretendojnë se qeveria shqiptare, dhe jo gjykatat, po vonon dhënien e dëmshpërblimit për tragjedinë që tronditi vendin në vitin 2008.

Edi Rama emëron katër ministrat e rinj të qeverisë

Pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste të hënën, kryeministri Edi Rama ka njoftuar se Fatmir Xhafa, Olta Xhaçka, Ogerta Manastirliu dhe Eduard Shalsi do t’i bashkohen kabinetit të tij si ministra.

Rama konfirmon shkarkimin e katër ministrave, zëvendësuesit nuk dihen

Kryeministri Edi Rama shpalli shkarkimin e katër ministrave të tij në qeveri, ndërsa u përpoq të siguronte opinionin publik se këto shkarkime janë përgatitje për fushatën elektorale dhe jo pasojë e presioneve brenda koalicionit qeverisës apo lëshim ndaj opozitës protestuese.

Shtyhet rihapja e urës simbolike të Mitrovicës

Tensionet politike në veri të Kosovës kanë ndihmuar që rihapja e urës së rinovuar që lidh anën shqiptare me atë serbe në qytetin e ndarë të Mitrovicës të shtyhet deri ne maj.

Linja e Interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë e bllokuar pa afat nga Beogradi

Afati i përcaktuar për Serbinë, 31 dhjetori 2016, u shkel dhe Serbia nuk pritet të ketë pasoja nga kjo shkelje, ndërsa Shqipëria dhe Kosova po paguajnë rreth 70 milionë euro kredi për një linjë interkonjeksioni që nuk ka funksionuar asnjë ditë.

Bizneset e grave në Shqipëri luftojnë të fitojnë më shumë tendera të Bashkive

Një raport i publikuar në Ditën Ndërkombëtare të Grave në Tiranë zbuloi se bizneset nën pronësinë e grave në Shqipëri marrin ende një pjesë të vogël të parave publike të kontraktuara për shërbime nga njësitë e qeverisjes vendore.

Artikuj të zgjedhur

6,873FansaPëlqeje
144NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.