Freitag, 28. April 2017

Arbëri

Talat Xhaferi zgjidhet kryetari i parlamentit të Maqedonisë, nacionalistët maqedonas futen dhunshëm në parlament

Në Maqedoni ka eskaluar situata pasi shumica parlamentare ka zgjedhur kryetarin e ri të Kuvendit të Maqedonisë. Nacionalistë maqedonas po brohorasin parulla antishqiptare. Numri i protestuesve para Kuvendit po rritet dhe kanë filluar sulme ndaj deputetëve.

Zyrtari amerikan në vizitë për të zgjidhur krizën e Maqedonisë

Gjatë qëndrimit të tij në Maqedoni, Yee do të takohet me liderë politikë për të diskutuar formimin e një qeverie të re, lidhjet bilaterale...

Deklarata e Ramës për bashkim me Kosovën nxit lajme për luftë në Serbi

Një rritje e tensioneve mes Shqipërisë, Kosovës dhe Serbisë ka bërë që gazetat në Beograd të paralajmërojnë për një luftë të afërt – por...

Gjykata franceze refuzon ekstradimin e Haradinajt në Serbi

Gjykata franceze në Colmar ka vendosur të liroj ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, mbi të cilin rëndonin akuzat e autoriteteve të Serbisë për, siç...

Fermerët paralajmërojnë «të paralizojnë» Maqedoninë prej mospagimit të subvencioneve

Fermerët maqedonas kanë kërcënuar se do t’i nxjerrin në rrugët e Shkupit makineritë, mallin e gjallë dhe atë të pashitur, të zemëruar nga arsyetimi...

Shtetet e Ballkanit dështuan me pronat e konfiskuara të Holokaustit

Disa shtete të Ballkanit nuk kanë arritur të zbatojnë legjislacionin që siguron kthimin e pronës që u është marrë viktimave të Holokaustit, me Bosnjën...

Prokuroria Speciale e Maqedonisë do të vazhdojë të hetojë edhe pas përfundimit të mandatit

Prokuroria Speciale e Maqedonisë, SJO, me shumë gjasa nuk do ta marrë zgjatjen e mandatit, i nevojshëm për të përfunduar akuzat e ngritura, për...

Opozita e Kosovës shfaqet e ndarë për kandidimin e përbashkët të Haradinajt

Dy partitë opozitare në Kosovë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma kanë thënë se do të shkojnë në zgjedhjet e ardhshme me një...

Qeveria e Kosovës hesht për thirrjen e BE-së në lidhje me tokën e manastirit

Qeveria e Kosovës nuk ka pranuar t’i përgjigjet një apeli nga zyra e BE-së në Prishtinë për të vënë në zbatim një vendim të...

Qeveria pranon në Strazburg të rihapë hetimet për 21 janarin

Gjykata e Strazburgut vendosi mbylljen e çështjes së familjarëve të dy viktimave të 21 janarit kundër qeverisë shqiptare me një vendim të 20 prillit...

Artikuj të zgjedhur

7,034FansaPëlqeje
150NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.