Mittwoch, 29. März 2017

Kronikë

Qyteti zviceran i bandave shqiptare të drogës

Vrasja gjakftohtë e dy shqiptarëve në Basel të Zvicrës zbulon përmasat e krimit të organizuar në këtë qytet.

Shefat e medias proqeveritare nën akuzë për evazion fiskal në Maqedoni

Zyra e Prokurorit të Posaçëm të Maqedonisë, e cila është ngarkuar me detyrën për të hetuar krimet dhe korrupsionin e nivelit të lartë, nisi...

Kryetarja e Zürichut u bën thirrje të huajve: merrni pasaportën zvicerane!

40 mijë banorë të qytetit të Zürichut i plotësojnë kushtet për të marrë shtetësinë zvicerane. Tani kryetarja e qytetit insiston që ata të pajisen me pasaporta zvicerane.

Sulmi në Londër: Çfarë dihet deri më tani

Në orët e pasditës së të mërtkurës së 22 marsit 2017 ka ndodhur një sulm mizor në kryeqytetin britanik. Edhe në këto çaste po përfliten shumë gjëra. Mediet zvicerane sjellin atë që dihet më me siguri.

Focus: Dhjetëra mijëra protestojnë në Shkup kundër forcimit të shqiptarëve në vend

Së paku 50'000 veta kanë demonstruar të martën në kryeqytetin e Maqedonisë Shkup kundër një qeverie të socialdemokratëve dhe partisë më të fortë të pakicës së shqiptarëve në vend. Demostruesit shprehin kështu merakun për unitetin e sovranitetit të vendit.

Në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të një miku të madh të shqiptarëve në...

Më 19 mars u bë një vit nga shuarja e Victor Ruffyt, një politikani zviceran dhe miku të madh të shqiptarëve. Ai nderohet për kontributin në integrimin e shqiptarëve në Zvicër si dhe për demokratizimin dhe integrimin e Shqipërisë e të Kosovës. Organizator i mbrëmjes komemorative ishte ISEAL, bashkëthemelues i të cilit ka qenë edhe Ruffy.

Ratko Mlladiq kërkon të kurohet në Rusi

Ish-kreu ushtarak serb i Bosnjës Ratko Mlladiq ka kërkuar lirim të përkohshëm nga paraburgimi në Hagë që të shkojë për trajtim mjekësor në Rusi për shkak të një «shëndetësore tepër kërcënuese për jetën e tij».

Presidenti maqedonas shmang takimin me komisionerin Hahn

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov nuk do të takohet me komisionerin e BE për zgjerimin, Johannes Hahn, i cili po viziton Shkupin të martën për të zgjidhur krizën.

Zjarri në Bibliotekën Kombëtare, Asllani: U dëmtuan botime të pas viteve ‘90

Pasi kati i dytë i Bibliotekës Kombëtare në Tiranë u përfshi nga flakët dhe tymi, drejtoresha Persida Asllani bën vlerësimin e dëmit dhe deklaron se zjarri nuk ka prekur vlerat e rralla dhe arkivin shqip të fondit të Bibliotekës.

Serbia shpërdoroi paratë e destinuara për modernizimin e avionëve ushtarakë

Një organizatë që studion çështjet e sigurisë thotë se disa milionë euro të planifikuara për të modernizuar avionët Super Galeb janë shpenzuar në fakt për çështje të tjera për shkak se ministritë nuk janë në gjendje të përballojnë kostot e projektit.

Artikuj të zgjedhur

6,913FansaPëlqeje
146NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.