Freitag, 24. Februar 2017

Kronikë

Parlamenti Europian i kërkon qeverisë krijimin e Parkut Kombëtar të Vjosës

Organizatat mjedisore kanë përshëndetur rezolutën e PE-së për progresin e Shqipërisë në vitin 2016, ku i kërkohet qeverisë së kryeministrit Edi Rama pezullimi i projekteve energjetike dhe krijimi i Parkut Kombëtar të Vjosës.

Kosova dërgon për rigjykim liderin serb Oliver Ivanoviç

Çështja e liderit të partisë serbe të Kosovës Oliver Ivanoviç, i dënua për krime lufte për udhërimin e vrasjes së shqiptarëve etnikë në Mitrovicë në vitin 1999, është dërguar për rigjykim.

Presidenti serb Nikoliq «planifikon të rikandidojë në zgjedhje», raporton media serbe

Media raportoi se në një lëvizje të papritur, presidenti serb Tomislav Nikoliç ka vendosur të kandidojë për një mandat tjetër, megjithëse partia e tij ka vendosur tashmë të nominojë kryeministrin Aleksandër Vuçiç.

Monumenti i pavarësisë në Kosovë dërgon mesazhin «Jo Mureve»

Monumenti i pavarësisë NEWBORN në Prishtinë do të përçojë këtë vit mesazhin «Jo Mureve» për t’i bërë apel presidentit amerikan Donald Trump, si dhe serbëve në veri të Kosovës.

Pabarazia, 7 për qind e familjeve të pasura konsumojnë 30 për qind të energjisë

Të dhënat e publikuara nga Enti Rregullator i Energjisë mbi konsumin sipas fashave tregojnë një pabarazi ekstreme në konsum si dhe faktin se barazimi i çmimeve në vitin 2015 rëndoi disproporcionalisht më shumë 60 përqindëshin e konsumatorëve të varfër.

Një 7-vjeçare aplikon te Google dhe merr një përgjigje nga bosi i saj

Shtatëvjeçarja i shkruan shefit të Google dhe i rrëfen atij për ëndrrat e saj. Ai i përgjigjet personalisht. Dhe për këtë raportojnë sot edhe mediat zvicerane.

Në Vlorë policia konfiskon mbi një tonelatë drogë

Policia dispononte informacion të besueshëm se kjo sasi me lëndë narkotike do të trafikohej në ditët në vijim nëpërmjet ujërave detare drejt shtetit Italian

Mattis europianëve: Ndani më shumë para për mbrojtje

Gjatë vizitës së parë në selinë e NATO-s në Bruksel si shefi i Pentagonit James Mattis u ka bërë thirrje europianëve të ndajnë më shumë para nga buxheti i tyre për fushën e mbrojtjes.

Lirimi i pilotit Guido Guidi; gjykata kundër prokurorisë

Vendimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda në Tiranë për të lënë të lirë një pilot Italian të dyshuar për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike është pritur me kundërshti nga gjykata dhe ka ngritur pikëpyetje mbi seriozitetin e autoriteteve shqiptare në luftën kundër fenomenit mjaft të përhapur të kultivimit dhe trafikimit të hashashit.

Eurodeputeti i shqetësuar për digat në zona të mbrojtura në Shqipëri

Në një deklaratë një ditë përpara votës në Parlamentin Europian për rezolutën mbi progres raportin e Shqipërisë, eurodeputeti slloven Igor Sholtes është shprehur i shqetësuar për numrin e madh të projekteve energjetike në Shqipëri të planifikuara në zona mjedisore të mbrojtura.

Artikuj të zgjedhur

6,795FansaPëlqeje
140NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.