Kroacia mbyll kufirin edhe për serbët

Kroacia ka mbyllur kufirin për qytetarët serbë, ka njoftuar policia kroate për Reutersin, pasi Serbia bllokoi trafikun kargo.
«Poseduesit e pasaportës serbe dhe veturat e regjistruara në Serbi nuk mund të hyjnë në Kroaci», ka thënë një zyrtar policor nga Bajakovo, pika kryesore kufitare mes dy ish-republikave jugosllave.

Serbia bllokoi trafikun kargo të Kroacisë për shkak të emigrantëve, duke acaruar marrëdhëniet mes këtyre dy shteteve.