Goditje për Kosovën

Italia dhe Spanja në revanshin për në Kampionatin Botëror ndahen 1:1. Kosova në premierën nikoqire kundër Kroacisë fundoset. Komenton «20 Minuten».

Foto: robbylokamp / Shutterstock.comNë lojën e saj të parë si nikoqire, Kosova ndahet si humbëse. Pas lojës 1:1 kundër Finlandës në niseje të Kampionatit botëror, kosovarët humbasin në Shkodër të Shqipërisë kundër Kroacisë 0:6.

Tetë vjet të mira pas fitimit të pavarësisë dhe pesë muaj pas pranimit në Federatën Botërore të Futbollit kosovarët në ekzilin shqiptar kundër Kroacisë s’kanë shanse. Para 15’000 shikuesve euforikë, Mario Mandzukic me një triplret siguroi fakte të kryera deri në minutën e 35-të në stadiummin e mbushur Loro Boriçi. Këto ishin golat e 25-të deri 27-të për ekipin kombëtar në lojën e 70-të të sulmuesit të Juventus Turinit. Përveç këtij, gola shënuan Matej Mitrovic, Ivan Perisic dhe Nikola Kalinic në gjysmëlojën e dytë.

1:0 për kroatët, të cilët në nisjen e lojëratve kundër Turqisë në vend të vend duhej të mjaftoheshin me një rezultat 1:1, erdhi në minutën e gjashtë. Te ekipi kosovar në formacion startues qëndronin Hekuran Kriyeziu (nga Luzerna) dhe Alban Pnishi (nga GC). Kundërsulmuesi nga St. Galleni, Albert Bunjaku u ndërrua pas golit të katërt, në minutën e 68-të. ks