Tuesday, 21. May 2019

Fytyra & Zëra

Historia e vogëlushit sirian që ta këput shpirtin

Fotgrafia e trupit të pajetë të një fëmije sirian po bën xhiron e botës. Ai është personazhi më tragjik i një historie përpjekjesh për...

Përshëndetet «gruaja e pluhurt», fotoja e së cilës bëri xhiron e botës

Marcy Borders i mbijetoi sulmit të 11 shattorit 2001, por nga aty jeta e saj u rrokullis në mënyrë tragjike. Atë e kapluan depresionet,...

Italiani që formon shtetin e tij në një rrethrrotullim

I zemëruar nga byrokracia, një italian e shpall shtetin e tij në rrethrrotullimin e një rruge në Torino. Deri më tani ai ka shpërndarë...

Fotografi zviceran: Këtu habiten sa «normalë» janë njerëzit në Kosovë

Mario Haller ka realizuar një seri portretesh me të rinj në Kosovë, të cilët refuzojnë të emigrojnë. Materiali ka pasur një jehonë të jashtëzakonshme...

Katalogu i Ikea-s nën lupën e kritikut më të madh të letërsisë gjermane

Katalogu i firmërs së inventarit shtëpiak Ikea është libri me tirazhin më të madh në botë. Tani ai merr kritikën e parë nga «Papa...

Optimistja gjermane në Kosovë

Jo të gjithë i kanë ngritur duart nga Kosova. «Süddeutsche Zeitung» e portreton Nina Theis, e cila në Prishtinë e udhëheq një zyrë të...

Resmije Camaj – Një ditë në pushime

Nga Rehana DOKO Dubai, Tajlandë, Spanjë, Francë dhe shumë destinacione të tjera. Ne jemi një familje që udhëton me kënaqësi në vendet më sipër dhe...

«Të bëjmë Art aty ku mund të flitet»

Adrianën dhe stilin e saj të veçantë e njeh krejt Kosova e Artit. Është e vetme që e përdor gazetën si material, e po...

Bardhec Berisha – Një ditë në jetën time si emigrant

Nga Rehana DOKO   Java ime fillon me ditët më të dashuruara për mua. Çdo të hënë në mëngjes, pasi të jem zgjuar, e bëj...

«Kam qenë shumë i ndrojtur, tani s’përtoj t’flas edhe me Hashim Thaçin!»

Visar Qusaj zhonglon lehtësisht me profesionin dhe pasionin, privaten dhe publiken, shqiptaren dhe zviceranen.   Nga Kujtim SHABANI «Dy vjet kam punuar nga 300 orë në muaj»,...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.