Wednesday, 20. February 2019

Fytyra & Zëra

Strategu, burrështetasi e diplomati i shquar i shekullit XIX

Me rastin e 200-vjetorit të lindjes së Sulejman Vokshit (1815-1890)

Ambasadori i shqiptarëve

Lajmi i hidhur për vdekjen e Aleksandar Stipčevićit, arkeologut e historianit profesionist, njeriut që gjatë gjithë veprimtarisë së tij u mor me artin dhe kulturën e ilirëve, me bibliografinë e antikës, me historinë e përgjithshme dhe nacionale (kroate) të librit e të bibliotekave etj.

Koha është për një deputet nga Kosova në parlamentin zviceran

Arbër Bullakaj dëshiron të futet në histori si deputeti i parë kosovar në parlamentin zviceran. Gjenerata e dytë ka nevojë për një zë të vetin në Bernë, e citon atë «20 Minuten».

«Nuk bën të dorëzohesh»: pejani Nik Myftari tregon si erdhi refugjat në Gjermani dhe...

Si fëmijë Nik Myftari kishte parë si ia kishin vrarë fqinjin policët.

Rizbulimi i Shqipërisë: Nderimi i fotografit për atdheun

Kur fotografi shqiptar, Enri Canaj, u rikthye në vendlindjen e tij, dhjetë vjet pasi Shqipërinë e kishte lënë për Greqinë fqinje, nuk po mund ta shkrepte aparatin menjëherë.

Hoteli i ëndërrave të një zvicerani në Kosovë

Andreas Wormser në Bernë merrej me përpunimin e dokumentacionit të azilkërkuesve. Pastaj i shkrepi të hapte një hotel në Kosovë. Ideja ishte që romë,...

Historia e vogëlushit sirian që ta këput shpirtin

Fotgrafia e trupit të pajetë të një fëmije sirian po bën xhiron e botës. Ai është personazhi më tragjik i një historie përpjekjesh për...

Përshëndetet «gruaja e pluhurt», fotoja e së cilës bëri xhiron e botës

Marcy Borders i mbijetoi sulmit të 11 shattorit 2001, por nga aty jeta e saj u rrokullis në mënyrë tragjike. Atë e kapluan depresionet,...

Italiani që formon shtetin e tij në një rrethrrotullim

I zemëruar nga byrokracia, një italian e shpall shtetin e tij në rrethrrotullimin e një rruge në Torino. Deri më tani ai ka shpërndarë...

Fotografi zviceran: Këtu habiten sa «normalë» janë njerëzit në Kosovë

Mario Haller ka realizuar një seri portretesh me të rinj në Kosovë, të cilët refuzojnë të emigrojnë. Materiali ka pasur një jehonë të jashtëzakonshme...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.