Tuesday, 18. December 2018

Fytyra & Zëra

Imazhi i zviceran për turizmin shqiptar

Guxim Shoshaj në punimin e tij të diplomës, ai e analizon atë se çfarë fotografie të Shqipërisë ka popullata zvicerane dhe sa mund të ndikojë ajo në turizmin shqiptar.

Arsimim në shërbim të transmetimit kulturor shqiptar

Në fillim të studimeve të mia në shkencat e kulturës së aplikuar nuk mund ta merrja me mend se në çfarë larmie do të përmbushej dëshira ime për ta studiuar dhe për ta transferuar kulturën shqiptare.

Lamtumirë André Glucksmann, ti që luftove për lirinë e Kosovës!

Ai ishte filozof i mllefosur, luftëtar për të drejtat e njeriut, njohës i politikës botërore dhe sidomos asaj gjermane; ai ishte francez dhe qytetar i botës, ai ishte çlirimtar i Kosovës: André Glucksmann iku në amshim, në moshën 78-vjeçare. Për së gjalli Republika e Kosovës nuk i tha as faleminderit.

Kush ishte Helmut Schmidt?

Ndahet nga jeta ish kancelari gjerman Helmut Schmidt. Me jetën dhe veprën e tij, ai ka lënë gjurmë në jetën politike të vendit të vet dhe mbarë Europës - jo vetëm si kryeministër i një vendi të madh, por edhe si një intelektual i preokupuar me problemet e kohës.

Gruaja që po i prin luftës së Rumanisë kundër korrupsionit

Laura Codruta Kövesi drejton agjencinë që ka hapur raste kundër kryetarëve të qyteteve, gjykatësve, deputetëve – dhe tani ndaj kryeministrit rumun.

Shqipëria është vend artistësh

Ai pëlqen të përshkruajë hapësirat e hapura, me pasionin e tij të madh për strukturën dhe qëndrueshmërinë. Pas tridhjetë minutash, piktori Ali Oseku më shoqëron në studion e tij të madhe. Në rrugën prapa kafesë «Piazza», Oseku ngjitet shkallëve të shtatë kateve, që është një ushtrim i mrekullueshëm ditor. Studio e tij është me pamje nga lindja dhe malet e mrekullueshme...

«Mirëdita, zonja Kabashi»: nxënësit krenarë me mësuesen e tyre shqiptare në Zvicër

Kosovarja Mera Kabashi është mësuese në një shkollë publike në Volketswil afër Zürichut. Gati gjysma e nxënëseve dhe nxënësve të saj janë shqiptarë.

I riu serb, pas kthimit nga Shqipëria: «Shqiptarët janë mikpritës, të ngrohtë si klima...

Vojkan Udovičić ishte pjesë e një grupi të rinjsh serbë që vizituan Shqipërinë. Model i kësaj vizite ishte programi i shkëmbimit të të rinjve mes Gjermanisë dhe Francës pas Luftës së Dytë Botërore. Pas kthimit në Serbi Udovičić ka folur për përshtypjet e tij.

Njihuni me pilotin e dronit

New York Times sjell në vigjilje të ndeshjes futbollistike Shqipëri - Serbi një portret të autorit të dronit aq të përfolur nga ndeshja në Beograd.

Një letër e Byronit dërguar para 206 vjetësh: «Shqiptarët nuk i japin rëndësi fesë»

Një letër e Byronit dërguar para 206 vjetësh
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.