Saturday, 21. July 2018

Fytyra & Zëra

Zonja e Parë dhe e paparë

Melania Trump ka disa javë që nuk është parë në opinion. Për arsyet po qarkullojnë spekulime të jashtëzakonshme.

Ky amerikan qe 24 vjet kërkon një emër për Maqedoninë

Matthew Nimetz është një burrë i durueshëm: pas 24 vitesh përpjekjeje për të negociuar një përfundim të një prej debateve më të stërzgjatura ndërkombëtare sa i përket emrit të Maqedonisë, diplomati i SHBA-së më në fund po e sheh që përpjekjet e tij po japin fryte.

Tatuazhet jugosllave depërtojnë nën lëkurën e Kroacisë

Të vjen domosdoshëm keq për të gjithë ata burra kroatë në moshë të mesme me tatuazhe të armatës jugosllave mbi krahët e tyre – dhe të vjen të admirosh deri ku arrijnë me maskimin e këtyre mbeturinave që i vejnë në siklet.

«Nuk po sillet si ambasador, por si oficer kolonialist»: Gjermania zemërohet me deklaratat e...

Richard Grenell është ambasador i SHBA-së në Berlin – këtë post e ka marrë para katër javësh. Dhe brenda kësaj kohe të shkurtër ai ka provokuar disa herë, së fundi duke thënë se dëshiron t’i përkrahë konservatorët në Europë, gjë që është interpretuar si mbështetje e nacionalistëve antieuropianë. Ish-kryetari i Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë Martin Schulz tha se Grenell nuk po sillet si ambasador në Gjermani, por si oficer kolonialist.

«Prodhimi me këmbëngulje i problemeve të rrejshme nuk na lejon të ballafaqohemi me jetën...

Shkrimtari i njohur boshnjak Xhevad Karahasan thotë se në Ballkan gjuha kryesisht shërben për të prodhuar mosmarrëveshje: «Nëse jetoni këtu duke iu nënshtruar gjithë këtyre gënjeshtrave, problemeve të rrejshme, grindjeve të shpifura, të dakorduara dhe konstruktuara, ju dikur do të filloni të ndjeheni si i çmendur. Nuk takoheni me jetën tuaj, dikush me këmbëngulje ju bind se i zgjidh problemet tuaja dhe ju e shihni se ai po rren». Pjesë nga një intervistë dhënë portalit boshnjak klix.ba.

Udhëheqësi i ndershëm

Historiani amerikan William Taubman ka shkruar një biografi monumentale të Mihail Gorbaçovit. Ai e përshkruan ish-sekretarin e përgjithshëm dhe presidentin e shtetit sovjetik si vizionar demokratik.

Ambasadori i SHBA: Raportime për presione serioze dhe rryshfet ndaj gjyqtarëve për çështjen Tahiri

Ambasadori i SHBA Donald Lu në një deklaratë për Ballkanweb pohoi se kishte raporte serioze për presione dhe rryshfet para shqyrtimit në apel të masës së sigurisë për ish-ministrin Saimir Tahiri. Lu kërkoi që vendimi të jepej «mbi provat dhe ligjin dhe jo mbi presionet».

Gatitu para gjenerales!

Në moshën 22-vjeçare u bë pjesëtare e UÇK-së, në moshën 44-vjeçare mori gradën gjenerale e FSK-së: Sivjet Irfete Spahiu u bë gruaja e parë në Kosovë me gradën më të lartë ushtarake. Në një bisedë ajo flet për karrierën, jetën e saj dhe të ardhmen e FSK-së.

Franca e shqetësuar për të miturit shqiptarë që kërkojnë azil

Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Këshillin e Europës Dunja Mijatoviq tha në një intervistë për BIRN se disa vende europiane me në krye Francën mbeten të shqetësuara për valën e azilkërkuesve të mitur shqiptarë; megjithatë, situata është e menaxhueshme. Në Itali, Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar ndodhen rreth tre mijë fëmijë shqiptarë të moshës 7-17 vjeç, të cilët kanë aplikuar për azil gjatë 4 viteve të fundit.

Beteja me telefon e studentëve kosovarë

Të pajisur me gjermanishte të përsosur, kosovarë të rinj zënë tryezat e punës në industrinë e qendrave të thirrjeve, apo «call center», ku kryhen shërbime për kompani të shteteve të Europës perëndimore. Në Kosovë janë të regjistruara 119 qendra të thirrjeve. Dikush e sheh punën në këto qendra si lojë, dikush si angazhim të përkohshëm – një gjë është e qartë: «Qendrat e thirrjeve janë… rrugëdalje, jo zgjidhje».
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.