Montag, 28. Mai 2018

Fytyra & Zëra

Përvjetori i sulmeve të NATO-s: rrëfimet e të mbijetuarve

Nëntëmbëdhjetë vjet pasi NATO nisi sulmet ajrore për t’i dhënë fund luftës në Kosovë, një shqiptar i Kosovës risjell në mendje sesi ai i shpëtoi një masakre, por humbi festimet e fitores, ndërsa një serbe kujton hidhërimin e mposhtjes.

Këshilltar për kaos

John Bolton do të jetë këshilltar për siguri nacionale i Donald Trumpit. Bolton është shquar si kundërshtar i pavarësisë së Kosovës dhe ithtar i ndarjes së saj. Ai do të sulmonte Korenë e Veriut, do të hiqte dorë nga marrëveshja bërthamore me Iranin - dhe për Bashkimin Europian ka një mendim të drejtpërdrejtë: «Një burokraci e plogët».

Peshëngritja shqiptare – një histori lavdie dhe dëshpërimi

Deri më tash peshëngritja i ka dhënë Shqipërisë më shumë medalje sesa çdo sport tjetër, por a mund ta përballojë mungesën e mbështetjes institucionale dhe skandalet e fundit lidhur me dopingun?

Skiatorja e njohur zvicerane Lara Gut dashurohet në Valon Behramin

Lara Gut është ylli i sporteve dimërore të Zvicrës – dhe tani e tutje e dashura e Valon Behramit.

Fashistët në tribunë

Atletët e Ballkanit dikur ishin të përgatitur të vdisnin duke luftuar nazizmin dhe fashizmin, por tani disa figura të spikatura të sportit përkrahin nacionalizmin.

Mes kanibalëve

Dikur edhe vetë diktatori Jean-Bédel Bokassa ishte mirëpritur në Bashkimin Sovjetik. Tash flamujt e kuq valëviten për Vladimir Putinin.

«Kurrë më nuk do ta shoh botën»

Një tekst prej burgut – nga shkrimtari dhe gazetari Ahmet Altan, i cili në Turqi është dënuar me burg të përjetshëm.

Vrasjet politike në Kosovë: të pandëshkuara, por jo të harruara

Autoritetet e Prishtinës dhe misionet ndërkombëtare nuk kanë arritur të burgosin autorët e një sërë vrasjesh politike dhe sulmesh me armë pas përfundimit të luftës së Kosovë, por të mbijetuarit shpresojnë se Gjykata e re Speciale në Hagë mund ta bëjë këtë.

Heiko Maas pritet të jetë ministër i ri i Jashtëm i Gjermanisë

Pak ditë para se parlamenti gjerman të zgjedhë Angela Merkelin kancelare, socialdemokratët kanë paralajmëruar se shef i ri i diplomacisë së Gjermanisë do të jetë Heiko Maas, deri më tani ministër i Drejtësisë. Kreu i deritanishëm i diplomacisë Sigmar Gabriel është ndëshkuar për shkak të sjelljeve ngatërrestare ndaj kolegëve të partisë.

Ish-familja mbretërore jugosllave kërkon kështjellat në Mal të Zi

Familja Karagjorgjeviq, pasardhës të ish-familjes mbretërore jugosllave, dëshiron që Mali i Zi t’i rikthejë pronat me vlerë miliona euro, përfshirë edhe kështjellat e konfiskuara nga komunistët pas Luftës së Dytë Botërorë.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,689FansaPëlqeje
200NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.