Wednesday, 19. December 2018

Fytyra & Zëra

Vdiq filozofi dhe shkrimtari i njohur slloven Alesh Debelak

Filozofi, shkrimtari dhe kritiku letrar slloven Alesh Debelak vdiq në moshën 55-vjeçare në një aksident komunikacioni, njoftojnë mediumet sllovene. Debelak ka qenë bashkëpunëtor edhe i revistës kosovare «Zëri» në vitet 90-të.

Klima e kryengritjes

Ismail Kadare është zëri letrar i patriotizmit shqiptar. Tani ai mbush 80 vjet.

E mbijetuara e Holokaustit: «Bota i duartroket Gjermanisë për pritjen e refugjatëve»

Shkrimtarja Ruth Klüger, e cila ka mbijetuar Holokaustin, ka deklaruar në një fjalim para parlamentit gjerman se fjalët e Angela Merkel se «do t’ia dalim» në përballimin e dramës së refugjatëve janë një «sinjal heroik».

Djaloshi pakistanez preu dorën pas akuzës së hoxhës për blasfemi

Hoxha kërkoi nga besimtarët të çonin dorën nëse nuk e donin profetin Muhamed. Anvari, një djalë pakistanez, duke menduar se hoxha i kishte pyetur se a e donin profetin mysliman, ngriti dorën. Hoxha e akuzoi Anvarin për blasfemi. Dhe Anvari për të dëshmuar se e do profetin mori një kosë të mprehtë dhe preu dorën e vet. Një rrëfim i «New York Times» nga Pakistani.

Andi Bajgora e Lum Veseli: shokët që ëndërrojnë trofeun e «Oscarit»

Aktorët e rinj, Lum Veseli e Andi Bajgora, flasin për momentin e nominimit të filmit «Shok».

Letër dashurie për kulturën dhe historinë shqiptare

Gjëja më e mrekullueshme rreth Shqipërisë nuk janë vetëm bukuritë e jashtëzakonshme dhe mundësitë për të kaluar një pushim që do të dëshiroje (me ushqim deti të mrekullueshëm, histori, kulturë), por po ashtu është e rrethuar me njerëz që janë më të mirët, më mikpritësit që kam takuar ndonjëherë.

Pse e lashë diplomacinë britanike dhe u bëra këshilltar i Kosovës?

Carne Ross ka qenë diplomat britanik me shanse për një karrierë të madhe. Por në një moment ai vendosi të bëhet diplomat i pavarur për të mos qenë i shtyrë të gënjejë. Gazeta gjermane «Die Zeit» ka botuar një portret të britanikut.

«Duke i dhënë zemër vetes u bëra doktor i zemrës!»

Tetovë, Sarajevë, Mainz, Frankfurt, Zürich: brenda dy dekadave Omer Xhemali nga fshati Tearcë u bë njëri prej kirurgëve me të mirë të zemrës në Europën perëndimore. Për këtë sukses profesori që operon dhe shëron pacientë në spitalin Triemli të Zürichut javën që shkoi mori titullin «doktor nderi» nga Universiteti Shtetëror i Tetovës. Ky është fjalimi i tij i mbajtur para pjesëmarrësve në ceremoninë mbresëlënëse në Tetovë.

Karriera e një supertalenti që ngec – Donis Avdijaj

Ai llogaritet si njëri ndër futbollistët më të talentuar të gjeneratës së vet. Por karriera e tij nuk po shkon krejt mbarë, ai vështirë përshtatet. Kështu e përshkruan atë në një reportazh magazini gjerman «Der Spiegel».

«Unë isha peng i ISIS-it! Ata më shumë i frikësohen unitetit tonë se sa...

E kam marr vesh në Siri se «Shtetit Islamik» i digjet zemra që të provokojë hakmarrje. Nuk duhet të biem në grackën e tij.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.