Sunday, 16. December 2018

Fytyra & Zëra

Vdiq Guido Westerwelle, ish-ministër i Jashtëm gjerman, përkrahës i Kosovës

«Pavarësia e Kosovës dhe integriteti i saj territorial janë fakte», kishte deklaruar Guido Westerwelle në Kuvendin e Kosovës në gusht të vitit 2010. Të premten ish-kryediplomati gjerman e humbi betejën kundër kancerit.

Teuta Gashi (34), kimiste – shumë ditë në jetën time si emigrante

Shkupjania studioi për kimi në Gjermani. Si specialiste e çmuar, kumtoi gjithandej vendit gjetjet e saj shkencore. Nga 2014-ta punon si bashkëpunëtore laboratori në Basel.

Një përçarës në postin e presidentit

Gazeta e famshme zvicerane «Neue Zürcher Zeitung» shkruan se shumë kosovarë nuk kanë harruar se pas luftës janë vrarë disa zyrtarë besnikë të Ibrahim Rugovës. Ata e shohin Hashim Thaçin si përgjegjës.

Një jetë e stuhishme

Në 260-vjetorin e lindjes së Mozartit.

Vdiq Federik Mirdita, regjisori i famshëm austriak me origjinë shqiptare

Regjisori dhe drejtori i teatrit Federik Mirdita vdiq të enjten, pas një karriere të bujshme, gjatë së cilës ai ishte edhe asistent i dirigjentit të famshëm Herber von Karajan. Mirdita vuri në skenë drama e opera nga Buenos Aires deri në Bolshoj të Moskës.

Marash Pulaj & David Largie – Nga ligjëratat drejt e në studio

Dy studentë të magjepsur pas muzikës - një shqiptar dhe një zviceran - iu gëzohen paraqitjeve të tyre në publik dhe adhurimit të fansave.

Andon Zako Çajupi, lumturi kombëtare – vuajtje njerëzore

Ai studioi për drejtësi në Gjenevë dhe, megjithatë, më shumë e magjepsi letërsia. Andon Zako Çajupi e thuri, jo vetëm poezinë shqipe «Vaje», që ta këputë shpirtin, por shkroi edhe disa drama dhe komedi socio-politike dhe -kritike.

Eqrem bej Vlora, dëshmitar poliglot i kohës dhe bashkëformues i historisë kulturore shqiptare

Eqrem bej Vlora angazhohet një jetë të tërë për Shqipërinë dhe për lirinë e saj. Kujtimet e tij mbresëlënëse në gjermanisht tregojnë nga shumë perspektiva se cilat sfida duhet të kalohen në kapërcyell të shekullit XX në Shqipëri.

Dora d’Istria, më tepër se një alpiniste

Shkrimtarja shqiptaro-rumune Dora d’Istria nuk është vetëm e para grua që është ngjitur në majën zvicerane të Mönchut, ajo edhe ua ka hapur vendeve lindore të Evropës burimet e civilizimit.

Aleksandër Moisiu, një lojtar botëror me shumë vendlindje

«Aleksandër Moisiu ynë», thonë shqiptarët. «Unser Alexander Moissi», thonë gjermanët. «Il nostro Alessandro Moisi», thonë italianët. Në fillim të shekullit XX ata e dashurojnë dhe e adhurojnë heroin e aktrimit me timbrin ekzotik gjuhësor. Skenat e botës bëhen shtëpia e tij. Kurse prehjen e fundit ai e gjen në Zvicër, Tesinë.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.