Wednesday, 18. July 2018

Fytyra & Zëra

Lordi Byron për Ali Pashë Tepelenën: «M’u lut ta vizitoja dendur edhe natën kur...

Takimi dhe biseda e Ali Pashë Tepelenës me Lordin Byron, sipas letrës që poeti i famshëm anglez ia dërgoi nënës së tij nga Preveza në vitin 1809.

Politikani zviceran: si i fitova përnjëherë 200 familjarë në Kosovë?

Pirmin Müller është deputet në parlamentin e Kantonit të Luzernit. Ai i takon Partisë Popullore të Zvicrës (SVP), e cila ka zhvilluar fushata të egra kundër shqiptarëve. Së fundi Müller ka qenë në Kosovë – për arsye private. Dhe është kthyer me mendime aspak negative për kosovarët. Ky është rrëfimi i tij.

Heroi i ri i Kosovës

Deputeti i pakicës rome Kujtim Paçaku detyroi zyrtarët e lartë të Partisë Demokratike të Kosovës në pushtet të kërkojnë falje për fyerjet e bëra ndaj romëve, të cilat dëgjohen në përgjimet e publikuara së fundi.

Farie Bisha – Një ditë në jetën time si emigrante?

Njeriu gjithë kohën endet në jetë dhe kur e vështron me kujdes rrethin e tij, atëherë e sheh se gjendet në një proces për ta krijuar një vendlindje. Një vendlindje që mund ta marrë gjithandej me vete.

A do të jetë një shkrimtar mysliman me prejardhje nga Irani kryetar i Gjermanisë?

Pas tetë muajsh Gjermania do të zgjedh një president të ri. Partitë e së majtës si kandidat po e përmendin Navid Kermanin, një intelektual me origjinë nga Irani. Deri më tani asnjë i huaj nuk ka qenë kandidat për këtë post. Kermani është një kureshtari i pafund dhe zbulues i botëve. Në vitin 2013 ai mori pjesë në polip, Festivalin Ndërkombëtar të Letërsisë në Prishtinë.

Njeriu nga Srebrenica që për çdo ditë gjen një asht

Duke ecur çdo ditë nëpër shtigjet e pyllit në zonën e Bratunacit, ku me mijëra viktima nga Srebrenica u vranë në korrik të vitit 1995, Ramiz Nukiq ka gjetur eshtrat e më shumë se 200 personave.

Ai ishte një shkëndijë drite për Kosovën: me rastin e vdekjes së nobelistit Elie...

I mbijetuar i Holokaustit, laureat i Nobelit për Paqe, luftëtar i pamposhtur për të drejtat e njeriut, instancë morale, autor, një zë i rëndësishëm në mbrojtje të shqiptarëve të Kosovës: Elie Wiesel ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

«Isha rreth gjashtë vjeç kur mora një kitarë…»

«Jam i mahnitur me historinë e muzikës klasike që e ka Izraeli», thotë kitaristi Petrit Çeku, i cili nga data 12 deri më 16 korrik do të marrë pjesë në Festivalin e Zërit të Muzikës në Izrael, shkruan «Jerusalem Post».

Mos u dorëzo Leo!

Letra e mësueses Yohana Fucks ka prekur tërë Argjentinën me përgjërimin për yllin e Barcelonës, Lionel Messi, që ta shqyrtojë përsëri vendimin për të...

Gazetari i shekullit

Ryszard Kapuscinski shëtiti botën si gazetar. Biografia e tij është plot kthesa, kundërthënie dhe formulime gjeniale.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.