Samstag, 24. März 2018

Fytyra & Zëra

Të tjerët shkojnë e vijnë, Merkel qëndron si shkëmb

Më 14 mars pritet që Parlamenti i Gjermanisë të zgjedhë për të katërtën herë kancelare Angela Merkelin. Një listë liderësh të cilët kanë qeverisur gjatë «epokës Merkel».

«Fytyrëgjarpër me buzëqeshje peshkaqeni»: Berlusconi, babai i të gjithë popullistëve, sërish luan rol në...

Dikur adhuronte vajzat shqiptare, tash reciton poezi të Nënë Terezës: Silvio Berlusconi, 81-vjeçar, i dënuar për mashtrim me tatime, sërish është kthyer në skenën politike të Italisë. Nesër 51 milionë italiane dhe italianë zgjedhin parlamentin e ri.

Fotoreporteri rebel që dokumentoi zanafillën e demokracisë në Shqipëri

Duke mos iu bindur kërcënimeve të eprorëve të tij me heqja nga puna, nëse fotografonte protestat që sollën rrëzimin e diktaturës dhe lindjen e demokracisë në Shqipëri, fotoreporteri Gani Xhengo i fali brezave një arkiv të pasur historik.

Vajzat dhe djemtë e Merkelit

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka prezantuar ekipin e ministrave në qeverinë e re: gjysma gra, gjysma burra, më shumë pushtet për të rinjtë dhe konservatorët. Befasia më e madhe: ministër i Shëndetësisë është propozuar të jetë Jens Spahn, kritiku më i madh brendapartiak i Merkelit.

Princesha e kancelares Merkel

Annegret Kramp-Karrenbauer mund të jetë pasardhëse e kancelares gjermane Angela Merkel. Kush është kjo grua?

Pyetjet për luftën «u ndaluan» gjatë vizitës së Vuçiqit në Kroaci, thonë deputetët

Deputetë të opozitës në Kroaci kritikuan zyrtarët në Zagreb të cilët udhëzuan gazetarët të mos e pyesnin presidentin serb Aleksandër Vuçiq për retorikën e tij nacionaliste gjatë luftërave të viteve 1990.

Citati kundër Kosovës: a po gënjen «Politika» e Beogradit apo nënkancelari austriak Strache?

«Kosova është pjesë e Serbisë». Kështu citohet të ketë thënë për «Politikën» e Beogradit vicekancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache. Në Austri Strache është kritikuar ashpër, ministria e Jashtme është distancuar nga deklarata e tij. Një zëdhënës i Straches ka deklaruar se nënkancelari nuk ka thënë se Kosova është pjesë e Serbisë, por nuk e ka akuzuar gazetën serbe për manipulim.

Provokatori antikosovar nga Vjena

Zëvendëskancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache ka deklaruar se «Kosova është pjesë e Serbisë». Kjo është po aq e vërtetë sa të thuhet: «Vjena është kryeqytet i Perandorisë Osmane». Osmanët ëndërronin të pushtonin Vjenën, disa nacionalistë serbë vazhdojnë të ëndërrojnë pushtimin e Kosovës. Megjithatë, autoritetet në Prishtinë duhet të reagojnë ashpër ndaj provokimeve të ekstremistëve politikë si Strache. Por kur padroni i ri i Ministrisë së Jashtme të Kosovës thotë se «Serbia nuk duhet ta njohë patjetër pavarësinë e Kosovës», askush nuk duhet të befasohet se kjo i trimëron kundërshtarët e pavarësisë edhe përtej Serbisë.

Dialog me kriminelin

Qeveria e Serbisë ka nisur një «dialog të brendshëm» për Kosovën. Në këtë muhabet po marrin pjesë edhe kriminelë të luftës. Njëri ndër ta, Vinko Pandurević, duket se qenë në gjumë viteve të fundit, andaj propozon «autonomi substanciale» për Kosovën.

Zhdukja e gjykatësit Malcolm Simmons

Ish-gjykatësi i turpëruar i EULEX-it në Kosovë zhduket pasi akuzoi BE-në për korrupsion. Koalicioni për Mbrojtjen e Sinjalizuesve (Whistleblower) në Europën Juglindore shkruan për akuzat që Malcolm Simmons bëri muaj më parë ndaj Misionit të BE-së për Sundim të Ligjit në Kosovë, EULEX, dhe manovrën e tij të suksesshme për të manipuluar një gazetar të «Le Monde» të Parisit.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,614FansaPëlqeje
189NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.