Samstag, 24. Juni 2017

Fytyra & Zëra

Afërdita dhe Blerina – Një ditë në jetën time si emigrante

Nga Rehana DOKO Ne u takuam dhe u njohëm krejt rastësisht. Ende më e madhe rastësia është që nuk e kemi edhe të njëjtin emër;...

Mohamed Ali: dhjetë citatet më të mira të boksierit më të mirë të të...

Ai është kampioni më i madh brenda dhe jashtë ringut. Dhe jo vetëm në sportin e boksit. Mohamed Ali ka fascinuar miliona njerëz dhe disa...

Ukë Smajli – studenti kosovar që bokson për Zvicrën

Ish refugjati nga Kosova, student i ekonomisë në Universitetin e Cyrihut, përfaqëson Zvicrën në boks. Ai së fundmi ka tërhequr vëmendjen e gazetës «Tagblatt...

Valdet Gashi: terroristi që iku nga Liqeni i Konstancës në Siri

Kampion botëror në kik-boks, kampion i Gjermanisë në tai-boks – dhe së fundi luftëtar i «Shtetit Islamik». Historia e tij është tronditëse, shkruan gazeta...

Nga Gazimestani në Srebrenicë: kush është Naser Oriqi, i arrestuar në Zvicër me urdhër...

Polic federativ në Kosovë, truproje e Sllobodan Milosheviqit, mbrojtës i Srebrenicës: Naser Oriqi ka një karrierë të bujshme ballkanike. Nga Enver ROBELLI Ajo çfarë i ndodhi...

Gjykatësi zviceran: si i njoha shqiptarët para gjyqit dhe si i bëra miq në...

Roland Wiprächtiger ka qenë 20 vjet gjykatës në Kantonin e Luzernit. Shpesh ai është gjendur para vendimeve të vështira: të largojë një shtetas të...

«Me duar të mëdha në formë të shqiponjës…»

Shkrimtarët e famshëm Max Frisch, Elias Canetti dhe Lordi Byron për shqiptarët Max Frisch «Me duar të mëdha në formë të shqiponjës pesë shqiptarët i kapnin...

Kush është Sepp Blatter?

Dy ditë pas zgjedhjes për të pestën herë kryetar i Federatës Botërore të Futbollit, Blatter u desh të dorëhiqet. Po kush është, për ndryshe,...

Bardhyl Coli gjatë verës drejton buzë liqenit të Luzernit një hotel 114 vjet të...

Liqeni i Luzernit në Zvicrën qendrore është ndër pjesët më të bukura ndoshta në mbarë kontinentin e vjetër. Kjo trevë ofron atraksione të shumëllojshme,...

Një krah dhe një zë për viktimat

Shoqata «Parandalo» në Cyrih prej katër vjetësh i shërben komunitetit në zgjidhjen e problemeve që ka. Nga plotësimi i një formulari, deri te sigurimi...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,194FansaPëlqeje
157NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.