Sonntag, 18. März 2018

Fytyra & Zëra

Shpëtimtari i zemrave

Omer Xhemali ka lindur në një fshat malor shqiptar në Maqedoni. Tani ai është një specialist i kërkuar i zemrës në Spitalin e Qytetit në Zürich. – Gazeta kryesore zvicerane «Tages Anzeiger» portreton mjekun e famshëm shqiptar.

Helmhedhësi i Vladimir Putinit

Nikolai Patrushev është shef i të gjitha shërbimeve sekrete ruse. Rrjedhimisht, ai është dora e djathtë e Vladimir Putinit dhe kryeideolog antiperëndimor. Patrushev ka vizituar Beogradin - për të thelluar bashkëpunimin mes shërbimeve sekrete dhe për të diskutuar për Kosovën. Portret i një politikani luftënxitës.

Premtimi i shkelur nga Gjermania

Shpeshherë firmat gjermane po përpiqen pa sukses të gjejnë punëtorë në Ballkan. Madje edhe ai që ka një kontratë pune shpesh nuk merr vizë. Ndonëse qeveria gjermane një gjë të tillë e ka premtuar, shkruan SPIEGEL ONLINE.

Nga Kosova në Haiti: Tmerri duhet të përshkruhet

Carolin Emcke erdhi në Kosovë më 1999 dhe shkroi për hartën e krimeve serbe mbi shqiptarët. Pastaj qëndroi në gati të gjitha vatrat e luftës dhe mjerimit, prej nga solli zërin e viktimave dhe prishi rehatinë në emër të luftës për paqe dhe dialog. Tani publicistja e madhe gjermane nderohet me Çmimin e Lirisë, mirënjohjen më të lartë të librarëve gjermanë.

Ajo ia thotë atij çfarë nuk duan gratë

Kellyanne Conway ka shkruar një libër me titullin «Çfarë duan gratë vërtet». Por, se ajo do t’ia dalë të fitojë më shumë zgjedhëse për Donald Trumpin është e dyshimtë. Raporton Neue Zürcher Zeitung.

Një mikeshë e orëve të para

Në shikim të parë Huma Abedin është e kundërta Hillary Clintonit: rreth 30 vite më e re, e gjatë, esmere, e ndrojtur. Në të vërtetë, ajo është njeriu i saj më i besuar dhe këshilltarja më e ngushtë – prej 20 vitesh. Portret i Neue Zürcher Zeitung.

Një hero edhe i Kosovës

Vaclav Havel ka qenë shkrimtar, kritik i sistemit represiv komunist, luftëtar për të drejtat e njeriut dhe për lirinë e shprehjes, prijës i «Revolucionit të Mëndafshtë», kryetar çek(osllovak), mbështetës i madh i lirisë së Kosovës. Havel u lind më 5 tetor 1936 - sot do të mbushte 80 vjet.

Një serb – mohues i gjenocidit – bëhet kryetar i Srebrenicës

«Këtu është Serbi» dhe «Kjo është fitore». Me brohoritje të tilla nacionalistët serbë po festojnë fitoren në zgjedhjet komunale në Srebrenicë, aty ku ushtria serbe më 1995 kreu gjenocid kundër boshnjakëve. Kryetari i ri i qytetit quhet Mladen Grujaçiq. Kryetari i deritanishëm Qamil Durakoviq frikësohet se boshnjakët do të largohen nga ky qytet.

Një za që u kthy në ngjyrë

Kujtime të paharrueme me piktorin shqiptar, Gjelosh Gjokaj.

Kjashif Smajloviq, heroi i profesionit që nuk ekziston më

Pas 24 vjetësh u gjet trupi i korrespondentit të gazetës «Oslobodjenja» nga Zvorniku, ndërsa fati i tij është njëkohësisht historia për jetën dhe vdekjen e një profesioni.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.