Montag, 23. Oktober 2017

Fytyra & Zëra

Eqrem bej Vlora, dëshmitar poliglot i kohës dhe bashkëformues i historisë kulturore shqiptare

Eqrem bej Vlora angazhohet një jetë të tërë për Shqipërinë dhe për lirinë e saj. Kujtimet e tij mbresëlënëse në gjermanisht tregojnë nga shumë perspektiva se cilat sfida duhet të kalohen në kapërcyell të shekullit XX në Shqipëri.

Dora d’Istria, më tepër se një alpiniste

Shkrimtarja shqiptaro-rumune Dora d’Istria nuk është vetëm e para grua që është ngjitur në majën zvicerane të Mönchut, ajo edhe ua ka hapur vendeve lindore të Evropës burimet e civilizimit.

Aleksandër Moisiu, një lojtar botëror me shumë vendlindje

«Aleksandër Moisiu ynë», thonë shqiptarët. «Unser Alexander Moissi», thonë gjermanët. «Il nostro Alessandro Moisi», thonë italianët. Në fillim të shekullit XX ata e dashurojnë dhe e adhurojnë heroin e aktrimit me timbrin ekzotik gjuhësor. Skenat e botës bëhen shtëpia e tij. Kurse prehjen e fundit ai e gjen në Zvicër, Tesinë.

Vdiq filozofi dhe shkrimtari i njohur slloven Alesh Debelak

Filozofi, shkrimtari dhe kritiku letrar slloven Alesh Debelak vdiq në moshën 55-vjeçare në një aksident komunikacioni, njoftojnë mediumet sllovene. Debelak ka qenë bashkëpunëtor edhe i revistës kosovare «Zëri» në vitet 90-të.

Klima e kryengritjes

Ismail Kadare është zëri letrar i patriotizmit shqiptar. Tani ai mbush 80 vjet.

E mbijetuara e Holokaustit: «Bota i duartroket Gjermanisë për pritjen e refugjatëve»

Shkrimtarja Ruth Klüger, e cila ka mbijetuar Holokaustin, ka deklaruar në një fjalim para parlamentit gjerman se fjalët e Angela Merkel se «do t’ia dalim» në përballimin e dramës së refugjatëve janë një «sinjal heroik».

Djaloshi pakistanez preu dorën pas akuzës së hoxhës për blasfemi

Hoxha kërkoi nga besimtarët të çonin dorën nëse nuk e donin profetin Muhamed. Anvari, një djalë pakistanez, duke menduar se hoxha i kishte pyetur se a e donin profetin mysliman, ngriti dorën. Hoxha e akuzoi Anvarin për blasfemi. Dhe Anvari për të dëshmuar se e do profetin mori një kosë të mprehtë dhe preu dorën e vet. Një rrëfim i «New York Times» nga Pakistani.

Andi Bajgora e Lum Veseli: shokët që ëndërrojnë trofeun e «Oscarit»

Aktorët e rinj, Lum Veseli e Andi Bajgora, flasin për momentin e nominimit të filmit «Shok».

Letër dashurie për kulturën dhe historinë shqiptare

Gjëja më e mrekullueshme rreth Shqipërisë nuk janë vetëm bukuritë e jashtëzakonshme dhe mundësitë për të kaluar një pushim që do të dëshiroje (me ushqim deti të mrekullueshëm, histori, kulturë), por po ashtu është e rrethuar me njerëz që janë më të mirët, më mikpritësit që kam takuar ndonjëherë.

Pse e lashë diplomacinë britanike dhe u bëra këshilltar i Kosovës?

Carne Ross ka qenë diplomat britanik me shanse për një karrierë të madhe. Por në një moment ai vendosi të bëhet diplomat i pavarur për të mos qenë i shtyrë të gënjejë. Gazeta gjermane «Die Zeit» ka botuar një portret të britanikut.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,378FansaPëlqeje
174NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.