Monday, 20. May 2019

Fytyra & Zëra

Engjëlli i rrejshëm në Emerald

Loredana Zefi, repere dhe heroinë e klikimeve në Youtube e Spotify, e dyshuar në Zvicër se ia ka marrë me mashtrime një çifti qindra-mijëra franga, erdhi në Prishtinë për të mbajtur një konferencë për shtyp, ku ajo do të tregonte «të vërtetën» e saj. Nuk u përgjigj në gati asnjë pyetje dhe gjithçka kaloi me një shou absurd mes ngërdheshjeve dhe nervozes. Çka na tregon ky rast për fuqinë e internetit, ku një njeri i panjohur brenda një kohe të shkurtër shndërrohet në yll me 100 milionë klikime në Youtube?

Në kujtim të Marte Tunaj

Asht vjeti 2019. Lufta u kry në vjetin 1999. Shih ti tash statusat në Facebook! Politikanëve tanë iu paska dashtë nji dëshmi para kongreseve...

Dejan, djalë i mirë – lamtumirë!

Më i guximshmi, më i informuari, më i ndershmi gazetar i Serbisë, ai që dëshmoi e shkroi për krimet e Beogradit nga Kroacia në Kosovë – vdiq sonte në Beograd. Një kujtim me rastin e vdekjes së Dejan Anastasijeviqit.

Turqit që i largohen persekutimit gjejnë strehë në Afrikën e Jugut

Regjimi turk përdor çdo mjet që ka në dorë për të bindur qeveritë të dëbojnë «gylenistët» e dyshuar, por kjo qasje nuk ka rezultuar e suksesshme në Afrikën e Jugut ku janë strehuar me dhjetëra njerëz.

Fundi i shekullit amerikan

Çfarë na tregon jeta e Richard Holbrooke për rrënimin e Pax Americana.

Albert Einsteini, Mileva Marić dhe fundi i një miti

Jo vetëm propagandistët serbë kanë shkruar se teorinë e relativitetit e ka zhvilluar Mileva Marić, gruaja e Albert Einsteinit. Në një biografi të re të Mileva Marić-it dy autorë amerikanë i japin fund kësaj përralle.

Tadeush Mazovjecki – një autoritet moral nga Polonia, që dokumentoi krimet serbe në Kosovë

Sot është ditëlindja e publicistit, disidentit dhe politikanit polak Tadeush Mazovjecki, i cili në vitin 1992 erdhi në Prishtinë për të mbledhur material mbi represionin serb në Kosovë. Mes dokumenteve që iu dorëzuan raportuesit të OKB-së për të drejtat e njeriut në ish-Jugosllavi ishte edhe fotografia e një vajze nga Peja, të cilës policia serbe ia kishte këputur veshin gjatë një demonstrate, ku kërkohej kthimi në objektet shkollore. Në Prishtinë polaku takoi edhe disa bashkëkombëse që jetonin në Kosovë, të cilat po ashtu i raportuan mbi terrorin e Beogradit.

Kur Richard von Weizsäcker tha: Kosova duhet të jetë e pavarur

Sot është ditëlindja e Richard von Weizsäcker, president i Gjermanisë mes viteve 1984-1994. Si anëtar i Komisionit Ndërkombëtar të Ballkanit ai në prill të vitit 2005 nënvizoi tri gjëra: Kosova duhet të jetë e pavarur, të gjitha funksionet që i ushtrojnë UNMIK-u dhe KFOR-i duhet t’i transferohen qeverisë së Kosovës dhe ndarja e Kosovës nuk guxon të ndodhë. Ëndrra e tij ishte që Ballkanit të hyjë në BE në vitin 2014. Apeli i tij ishte: «Nuk duhet të sillemi sikur Ballkani nuk na intereson. Ne atë e kemi të varur në qafë, deshëm apo jo».

Rruga e Mahmut Bakallit

Sot është përvjetori i vdekjes së Mahmut Bakallit. Një kujtim për një politikan, meritat e të cilit duhet kërkuar në vitet ’70, kur Kosova me shumë vonesë u ngjit në trenin e zhvillimit ekonomik, arsimor e kulturor.

Shtriga e Serbisë

Në moshën 76-vjeçare në Moskë ka vdekur Mira Markoviq, e veja e Sllobodan Millosheviqit – dhe gruaja mbase më me ndikim në punët politike në historinë e Serbisë. Ndonëse të dy tashmë nuk janë në këtë botë, trashëgimia e tyre ende është shumë e pranishme në Serbi. Në pushtet janë krijesat e tyre të viteve ’90: Ivica Daçiqi dhe Aleksandër Vuçiqi. Me vdekjen e Mira Markoviqit nuk mbyllet qarku i historisë më të re serbe. Gjurmët e gjakut që ajo dhe burri i saj lanë nga Sllovenia në Kosovë janë të pashlyeshme.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.