Tuesday, 16. October 2018

Featured

«I vdekur për së gjalli»

Fotografia e Alan Kurdit, refugjatit trevjeçar sirian që dallgët e nxorën të vdekur në breg gjatë përpjekjes për të kaluar nga Turqia në Greqi, ka shokuar botën mbarë. Tani babai i tij, Abdullahu, ka rrëfyer vuajtjen që po e përjeton në shpirt.

***

Ti mos më pyet, pse kaq i menduar, Në mes dëfrimesh unë rri gjithnjë, Përse vështroj përqark i dëshpëruar, Përse s’më josh as ëndr’e jetës më; Ti mos...

Eksperti shqiptar në grupin hetimor kundër Assadit

Zyra e shtypit e Kombeve të Bashkuara ka konfirmuar lajmin se Neritani do të jetë pjesë e grupit të «Mekanizimit të Përbashkët të Hetimit»...

Serbët nuk përjashtojnë vendimin në favor të Kosovës

Konfederata Evropiane e Futbollit (UEFA) e ka kusht statutor njohjen paraprake nga Kombet e Bashkuara për vendet që synojnë anëtarësimin në UEFA. Por së fundi...

Mustafa i frikësohet ballafaqimit me deputetët

Mustafa nuk do që të dalë në Kuvend pa prezencën edhe të partnerit kryesor qeverisës, zëvendëskryeministrin Hashim Thaçi. Thaçi ndodhet për vizitë zyrtare në...

Shqiptarët e Preshevës vazhdojnë t’u dalin në ndihmë refugjatëve sirianë

Qindra sirianë të dëshpëruar mblidhen në përpjekje për të marrë dokumente për kalimin nëpër Serbi, pasi që kanë hyrë nga Maqedonia, raporton KTV. Valon Arifi...

Jahjaga: S’kam gisht në prishjen e VLAN-it

Jahjaga, në rrjetin social Facebook ka thënë se këto deklarime janë të pavërteta dhe të pabaza. «Deklarata e sotme e zëvendëskryeministrit Kujtim Shala në emisionin...

Kaçkavalli s’është kaçkavall!

Në artikullin e dytë të serisë së reportazheve mbi origjinën e djathit kaçkavall, gazetari Altin Raxhimi ia shkul rrënjët nga Lazarati, merr vesh se zona e Shkodrës e nxjerr djathin e keq dhe heton dhe pista të tjera.

VLAN-i u prish se SHBA s’e deshi Vetëvendosjen në Qeveri

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Kujtim Shala, i cili ishte njëri ndër ithtarët e VLAN-it, ka rrëfyer për Rubikonin prapaskenat e gjithë proceseve rreth Bllokut, deri...
Northfoto / Shutterstock.com

Të jesh grua dhe e mbijetuar e luftës në Kosovë

Stigman sociale, zbatimi me teke i ligjeve të trashëgimisë dhe politikat jostabile qeveritare kanë vështirësuar edhe më shumë jetën për të mbijetuarat e luftës në Kosovë në kohën kur ajo që kërkohet më së shumti është ndihma për shërimin e plagëve.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.