Thursday, 13. December 2018

Featured

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 3 dhjetor 2018: Gjermania i përkulet George H. W. Bushit. Policia e Izraelit propozon aktakuzë kundër kryeministrit Netanjahu. Ezra Pound, poet dhe adhurues i Mussolinit. Tru në vend të naftës në Katar. Europa pa iluzione.

«Babë, hajde merrna»

Në Winterthur të Zvicrës ka filluar procesi gjyqësor kundër dy të rinjve shqiptarë, të cilët në vitin 2014 shkuan në Siri dhe iu bashkuan organizatës terroriste «Shteti Islamik» (IS). Esra dhe Vedati refuzuan me kryeneçësi të flasin për jetën e tyre në Kalifatin e terroristëve. Përkundër heshtjes në ditën e parë të procesit u mësuan detaje të reja interesante për këtë rast spektakular. Prokuroria kërkoi burg me kusht për të akuzuarit. Aktgjykimi do të shpallet tek në vitin e ardhshëm.

Tymi që shndërrohet në sëmundje

Nga 365 ditët e vitit 2017, 62 kanë qenë me ajër të ndotur disa herë përtej normave të lejuara. Kjo është informatë zyrtare për komunën e Obiliqit. Por, jo shumë më ndryshe është edhe në vendbanime të tjera. Qytetarët e Kosovës i ekspozohen ajrit të ndotur përtej normave të lejuara sidomos gjatë dimrit. Cilët faktorë ndikojnë që situata të jetë më e keqe këtë vit në krahasim me një vit më herët? Dhe çfarë (nuk) po bëjnë institucionet?

Nga parajsa zvicerane në xhenetin e rrejshëm të «Shtetit Islamik»: rruga e dy të...

Para katër vitesh dy fëmijë shqiptarë nga Zvicra, motër e vëlla, shkuan në Siri dhe iu bashkuan organizatës terroriste «Shteti Islamik» (IS). Ata u nisën për në «parajsë», ndërsa për prindërit e tyre ky udhëtim ishte ferr i vërtetë. Tani për herë të parë janë zbuluar detaje se si u radikalizuan këta fëmijë në dy xhami dhe nga një imam shqiptar – dhe si shkoi nëna e fëmijëve në Siri me xhepa të mbushur dëng me para dhe u kthye me fëmijët në Zvicër. Nesër në Winterthur afër Zürichut fillon procesi gjyqësor kundër tyre. Një rrëfim për fëmijë të verbuar nga interpretimi radikal i fesë dhe për dy prindër të guximshëm nga Kosova.

Pilot i guximshëm edhe në politikë

George H. W. Bush ishte presidenti i fundit i SHBA-ve që përjetoi dhe mbijetoi Luftën e Dytë Botërore. Për të aleanca transatlantike kishte vlerë të madhe. Kur ishte ambasador amerikan në Pekin vraponte pas ambasadorit shqiptar për ta përshëndetur. Nuk arriti ta bënte këtë kurrë, sepse ambasadori Behar Shtylla s’donte t’ia jepte dorën. Kur më 1996 Bush vizitoi Shqipërinë, Shtylla tashmë kishte vdekur. Atëbotë Bush ishte në pension politik, por shumë i respektuar ndër shqiptarë për shkak të Vërejtjes së Krishtlindjeve që ia kishte bërë diktatorit serb në lidhje me Kosovën. Një portret për pilotin luftarak amerikan që notoi tri orë në Oqeanin Paqësor dhe shpëtoi.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 30 nëntor 2018: Pse u largua nga posti drejtori i zyrës për luftimin e spastrimit të parave në Zvicër, shqiptari S.O.? Një franceze zgjidhet kryetare e Gjeorgjisë. Aeroporti i ri i Stambollit – një «xhami» e mobilitetit. Shpresë në shkretëtirën e Kajros.

Iluzion shtetëror, utopi emancipuese apo burg i popujve? Para 100 vitesh u themelua Jugosllavia

Më 1 dhjetor 1918 sllavët e jugut themeluan shtetin e tyre të përbashkët. Ky shtet nuk arriti t’i tejkalojë kurrë kundërthëniet e brendshme – dhe më 1991 u shemb si pasojë e hegjemonizmit serb. Një rrëfim për Jugosllavinë që para një shekulli filloi të krijohej në ishullin grek të Korfuzit.

Zhgënjimi me BE-në – në rregull, retorika antiperëndimore – mendjelehtësi helmuese!

Europa nuk na do se «jemi shqiptarë», «jemi myslimanë». Jo, Europa nuk na do për shkak të paaftësisë së shoqërive shqiptare për të zgjedhur politikanë që nuk vjedhin dhe nuk merren me krim të organizuar. Bota perëndimore në 30 vitet e fundit ka bërë mjaft për botën shqiptare.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 29 nëntor 2018: Emri i tij: Harald Schmidt! Lartmadhëria e humorit gjerman. Fëmijët e klonuar të zotit He. Edi Rama në «Neue Zürcher Zeitung» mbi ndryshimet në Tiranë dhe të bukurën që mund të shkatërrojë kriminalitetin. Kundërshtarët e Erdoanit pa dhëmbë.

100 për qind e pavërtetë

Mundësia për të krijuar dhe shpërndarë dezinformata në periudha tensionesh në mes të Kosovës dhe Serbisë është e madhe. Gazetarët, politikanët por edhe qytetarët duhet të tregohen të vëmendshëm në mënyrë që vendimet politike të mos ndikojnë në punën profesionale dhe qasjen ndaj komunitetit.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.