Thursday, 13. December 2018

Featured

«Kam një ëndërr: dua të ngjitem në 14 Majat e Himalajeve»

INTERVISTË - 40 pyetje – 40 përgjigje: Uta Ibrahimi, alpiniste.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 8 dhjetor 2018: Annegret Kramp-Karrenbauer dhe e ardhmja e politikës konservatore gjermane. Franca I: Emmanuel Macron deshi të godasë murin me kokë, tani qëndron i mbështetur për muri. Franca II: Një drekë me Ségolène Royal në Paris: Është aq e thjeshtë: popullit francez i ka ardhur te hunda barra me tatime. Falë Trumpit një moderatore e programit televiziv të mëngjesit, pa gati asnjë përvojë në politikën e jashtme, emërohet ambasadore amerikane në OKB. Rita Ora shpjegon botën e saj përmes fotografive dhe tregon përse gjyshja e saj e qortonte Besim Sahatçiun, gjyshin e Rita Orës.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 7 dhjetor 2018: Kush do ta trashëgojë Angela Merkelin në kreun e partisë CDU? Sudani Jugor planifikon të ndërtojë një kryeqytet të ri. 40 vjet demokraci në Spanjë. Noam Chomsky kremton 90-vjetorin e lindjes. Drama e Brexitit vazhdon.

Haradinaj në gazetën gjermane «FAZ»: Ndryshimi i kufijve shkakton tragjedi të reja

Në një bisedë me «Frankfurter Allgemeine Zeitung» kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kundërshton planin e Hashim Thaçit dhe Aleksandër Vuçiqit për ndarjen e Kosovës. Gazeta gjermane e quan proces poshtërues me kërkesa të çuditshme qasjen e Bashkimit Europian lidhur me liberalizimin e vizave. Për shkak të regjimit të vizave 20 mijë sipërmarrës të Kosovës po bëjnë biznes me Turqinë dhe 100 mijë po pushojnë në Turqi.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 6 dhjetor 2018: Dy gra zgjidhen ministre në Zvicër. Presidenti i Meksikës heq dorë nga pallati dhe aeroplani. Dhe ia shkurton vetes rrogën. Një turk pritet të jetë zëvendëspresident i Shërbimit Sekret të Gjermanisë – dhe ballafaqohet me paragjykime e sulme të pështira.

«Shqiponja» – fjala e vitit në Zvicër

Gjesti me shqiponjë i futbollistëve shqiptarë të Zvicrës sivjet ka hapur shumë debate dhe ka ngjallur emocione të ndryshme në opinionin zviceran. Një juri tani e ka zgjedhur fjalën «shqiponjë» (Doppeladler) si fjalë të vitit.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 5 dhjetor 2018: Patriarku i politikës gjermane mbështet Friedrich Merzin për pasardhës të Merkelit. Magjia e leximit. Elitat e kanë helmuar shoqërinë, thotë ish-ministri gjerman i financave Peer Steinbrück. Si të luftoni stresin? Këshilla nga personalitete prominente – nga kirurgu i zemrës Omer Xhemali deri te trajneri Vladimir Petkoviq. Kina, krahas Rusisë, po ndikon në dëmtimin e vlerave demokratike në botë.

Brutaliteti i Ramush Haradinajt ndaj arkës së shtetit

Shpërblimet e privilegjet marramendëse për Fanë Rugovën dhe familjen e saj janë neveritëse dhe fyerje e rëndë për qytetarët e Kosovës. Kryeministri i Kosovës po e trajton shtetin si çiflig të tij. Dhe kjo është krim, është turp, është poshtërsi.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 4 dhjetor 2018: Shpresë për të paralizuarit – falë një terapie nga Zürichu. Plaçkitja e bankave – bën vaki edhe në Zvicër, jo vetëm në Prishtinë. Michelle Obama brenda dy javësh shet dy milionë libra. Universiteti i Sorosit largohet përfundimisht nga Budapesti. Klima – çështje e jetës apo vdekjes. Qeni besnik Sully ndahet nga ish-presidenti Bush. Ivan Turgenjevi – përjetësisht i dashuruar në Pauline Viardot.

Mes tigrave, komandantëve, librave, luftërave dhe krerëve të fiseve

Me rastin e vdekjes së gazetarit persian Ahmad Taheri, i cili me dekada shkroi për mediat gjermane e zvicerane. Dhe nganjëherë habitej me librat që botoheshin në Kosovë.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.