Monday, 17. December 2018

Featured

Si të lexoni më shumë në vitin 2019

Gjithkush mendon se nuk ka kohë të lexojë. Por, ju ndoshta mund t’i impononi jetës suaj më shumë libra se ç’mendoni. Një kolumne nga Financial Times.

Dimri i madh i Kosovës

Pas themelimit të ushtrisë qytetarët e Kosovës ndoshta në aspektin psikologjik do të ndihen më mirë. Por, themelimi i ushtrisë nuk do ta përmirësojë ajrin në Prishtinë, nuk do ta bëjë Kosovën më të pasur, korrupsioni do të vazhdojë t’ia zë frymën vendit nëse nuk luftohet, plaçkitësit e arkës së shtetit do të vazhdojnë zanatin e tyre, polarizimi ekstrem politik do ta bëjë Kosovën palë të dobët në negociata me Serbinë. Pushteti nuk ka legjitimitet, opozita është e hutuar dhe një pjesë e saj luan lojëra në shërbim të pushtetit.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 15 dhjetor 2018: Nepotizmi – nga koha e Marc Aurelit deri te Donald Trumpi e Rexhep Taip Erdoani. Hebreu i fundit i Afganistanit. «Heisszeit» – fjala e vitit në Gjermani. Gabimet dhe profecitë e Pascal Bruckner – një përkujtim në 70-vjetorin e lindjes. Lufta e konservatorëve britanikë kundër Europës. Në Greqi ka mbijetuar sistemi i vjetër i klientelizimit. Europian, emigrant, humanist – një retrospektivë e pikturave të Oskar Kokoschkas në Zürich, i cili më 1959 i bëri një portret në Londër piktorit shqiptar Çatin Saraçi.

Rreziku nga Ushtria Propaganduese Online e Kosovës (UPOK)

Në prag të themelimit të Ushtrisë së Kosovës është shtuar numri i lajmeve të rrejshme, i propagandës dhe i fushatave specifike të hutimit të opinionit. Shpesh burim i ndotjes së informacionit janë faqet anonime në Facebook dhe mediat serbe.

Çfarë shkruajnë sot gazetat e Europës Perëndimore?

Pasqyra e shtypit e datës 13 dhjetor 2018: Në kokën e terroristit: shkrimtari Yasmina Khadra mbi atentatin në Strasburg. Si qeverisin popullistët? Gojën plot e punët kurrqysh. Një shembull nga Roma. Vera më e popullarizuar austriake bart emrin e një nazisti. Një dasmë në Indi për 100 milionë dollarë. Filmat me aktore në rolin kryesor sjellin më shumë para. 10 ditë para zgjedhjeve në Kongo digjen makinat e votimit.

Televizioni gjerman ZDF zbulon se me çfarë avioni shërbimi sekret i Turqisë i kidnapoi...

Turqia ka filluar së zbatuari një program kidnapimesh në mbarë botën. Programi, sipas një hulumtimi të televizionit gjerman ZDF, drejtohet nga shërbimi sekret turk MIT.

Gazetari gjerman që e varrosi «Serbosllavinë»

Johann Georg Reissmüller ka qenë gazetari më me ndikim në Gjermani që kundërshtoi agresionin serb kundër popujve të Ballkanit. Me komentet e tij legjendare në «Frankfurter Allgemeine Zeitung», me gjuhën e zjarrtë, me autoritetin e pakontestueshëm dhe me njohuritë e gjithanshme mbi Jugosllavisë ai u angazhua për shpëtimin e popujve të këtij vendi nga agresioni serb. Ai akuzonte Beogradin për «përndjekje gjenocidale» të shqiptarëve. Në historinë e re të Europës, Reissmüller është gazetari i vetëm që me shkrimet e tij e ka detyruar qeverinë gjermane të Helmut Kohlit ta pranojë pavarësinë e Sllovenisë dhe Kroacisë. Pa komentet e tij Gjermania vështirë se do të hynte në luftë më 1999 për çlirimin e Kosovës. Andaj nuk është befasi që xhami i kuzhinës së Reissmüllerit ishte i blinduar, ngase në Serbi ishte premtuar një shumë gjashtëshifrore me para për atë person që e vret këtë gazetar. Nuk arritën ta vrasin. Reissmüller vdiq të hënën në moshën 86-vjeçare. Një nekrologji për një gazetar të madh të shekullit ‘20.

Dallavere nga Delaware: Si u zu me «presh në dorë» qeveria e Tiranës duke...

Shqipëria e vitit 2018 po i ngjan gjithnjë e më shumë Shqipërisë së Gërdecit – këtë e tregon sidomos projekti misterioz për ndërtimin e mbikalimit «Shqiponja» në Unazën e Re në Tiranë. Kryeministri Edi Rama duhet të gjejë forcë të çlirohet nga oligarkët, përndryshe duhet të largohet. Kështu nuk shkon më. Një qeveri e kapur nga oligarkët nuk mund të tolerohet. Duhet të dëbohet. Por, kush do të vijë pastaj? Edhe kjo pyetje është e rëndësishme. Opozita e Tiranës me liderë që duhet të jenë në burg? Shqipërisë i duhet një parti krejtësisht e re, e bartur nga supet e rinisë studentore të revoltuar, nga diaspora që ka arritur suksese në vendet e Bashkimit Europian dhe nga njerëzit e ndershëm që duan të braktisin partitë aktuale për të ndërtuar një shtet funksional që e përgatit Shqipërinë për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Kacafytja mes Haradinajt dhe Thaçit bartet në mediat ndërkombëtare

Pas polemikave në Kosovë kryeministri dhe presidenti po shtyhen edhe në mediat ndërkombëtare lidhur me idenë e «korrigjimit të kufijve». Sot Haradinaj ka kaluar në ofensivë edhe në gazetën «Financial Times». Më parë Haradinaj kishte shkruar një editorial të ashpër në «Washington Post» kundër idesë së ndarjes së Kosovës. Kjo mësymje e Haradinajt ka shkaktuar panik në mesin e lobistëve të ndarjes në Prishtinë, në Vjenë dhe në Beograd. Njëra ndër to, Jelena Miliq, së pari habitet se si Haradinaj arrin të botojë tekste në mediat e rëndësishme ndërkombëtare, pastaj e mbron Hashim Thaçin duke gënjyer.

«Punësohu në Gjermani», sepse për pesë vite në Kosovë janë krijuar vetëm 3264 vende...

Papunësia në Kosovë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore - veçanërisht për të rinjtë dhe gratë. Sipas të dhënave të Agjencisë Kosovare të Statistikave, shkalla e papunësisë arrin në 30 për qind. Dy të tretat e popullsisë të moshës 15 deri në 64 vjeçare janë në gjendje të punojnë. Shumë prej tyre s’kanë punë të rregullt ose janë të papunë. Një situatë e tillë e arsyeton emigracionin e kosovarëve dhe nevojën për punë sezonale në vendet perëndimore. Sipas të dhënave të fundit të AKS-së për gjashtëmujorin e parë të vitit 2018-të të papunë janë rreth 142 mijë, ndërsa punëkërkues të regjistruar aktualisht në nivel vendi janë 96 mijë e 670 persona.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.