Thursday, 25. April 2019

Beletra

Pjeshka

Djembrëma në restorant hëngra mish të pjekur plot gjak dhe karrota dhe piva verë të kuqe. Përballë nesh në tjetër tryezë në pjatë kishte pjeshka Dora ime nuk arrinte te to do...

Kthehu

Ka shumë kohë që jam larg teje. Besomë, shumë kohë s’kam patur asnjë të diel. E diela ime ishe ti. Nuk të premtoj ndonjë gjë të madhe; Gjërat...

Nata në ishull

Gjithë natën e lume kam fjetur me ty ngjitur me det, në ishull. E shfrenuar ishe dhe e ëmbël mes epshit dhe ëndrrës mes zjarrit dhe ujit. Ndoshta...

Mall

Një ditë do të shkoj në Izmir Në stacionin e trenit do ta marrë një pajton Nuk dua përherë ta shoh detin në film Do ta ndez...

Shqetësim

Vete kur vete trupin marr me vete se s’kam ku ta lë. Ma vjedh dheu Qielli, uji. Në fatlumni, në dashuri, në pikëllim e dhembje, duhet të ta ndjej dorën e...

Puthjet

Puthjet tona, me qinda, me mija miliona apo sa qenë, kurr nuk dita t’i numëroj; frytet e mia, grushtat e mi, karafilat e mi! Mund të fle dhe...

…Bie shi (Elianës)…

Bie shi. Sa bukur! Të dua. Në shtëpi bashkë do të rrimë. Asgjë nuk na pëlqen më fort ty e mua Tani që po ikën kjo stinë. Bie...

Jo, mos më nis më letra

Jo, mos më nis më letra, po gjethe ti më nis, Që dielli than e shkund, që era çjerr e gris, Ose që ty në dorë...

Ti më shoqëron

Ti më shoqëron kudo në këtë botë të ndërtuar keq Pesha jote është më e lehtë se avujt e ditës së parë Të frymoj përmes tërë...

Ligjet themelore të budallallëkut njerëzor

Kosova po kalon javë dramatike si pasojë e ballafaqimeve të ashpra mes pushtetit të armatosur me pushkë automatike dhe opozitës të armatosur me gaz lotsjellës. Dramatike është edhe gjuha që përdoret mes politikanëve – prej fjalëve vulgare deri te kërcënimet më primitive. Një rast i mirë që këtë situatë ta përshkruajmë me mendimet e shkrimtarit dhe ekonomistit italian Carlo M. Cipolla mbi ligjet themelore të budallallëkut njerëzor.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.