Dienstag, 20. März 2018

Beletra

Ndodhem larg teje…

Larg teje jam, vetmuar, te zjarri sonte rri ndër mend sjell jetën time; pa fat, pa lumturi... Më duket se jetova plot tetëdhjetë vjet, i plakur jam...

Gjumashja

Përvijohet zëri erës regëtitëse, ndërsa ti dihat ndër drurët e saj të padukshëm Është e verdhë çdo fletë e gjumit tënd dhe me të lëvizur gishtat një...

U mësova të dua

Në duart e mia të ftohta me duart e mia trupin tënd e preka të ftohtë në argjilë largimin tënd akull dhe gazi m’u bë helm dimrin...

Sa le’t ish me e bajt nanën mbi supe…

ia kam pa tmerrin tek i randonte n’çerpikë kur shihte në TV gra të thyeme moshe të ndjekuna armiku që dikush i tërhiqte zvarrë mbi ndoj thes...

I di të gjitha përrallat

Shumë gjëra, vërtet, nuk i di, por unë s’flas për ato që s’i di. Të gjitha ç’kam parë, janë të vërteta. Dhe kam parë se djepin njerëzor e...

***

Ah, po braktis Aleksandrinë dhe gjatë nuk do ta shoh më! Do ta shoh Qipron, hyjni e shtrenjtë, Edhe Surin, Efesin dhe Izmirin, dhe Athinën – ëndrrën e...

***

Solemnisht populli i varros Ata që ia dhanë gjakun dhe jetën, Dhe zemra sërish psherëtinë, Dhe sërish lot rrjedhin. Këta lot mbushin zemrën Njëqindfish si mjalti. Mbi...

Katër këshilla vetes

Mos u bëj poet nëse s'mund të lindësh me seicilin varg, të lindësh me seicilën fjalë. Ngrehu mbi veten në dot t'rrokësh frerët e erërave, të shkelësh...

A të kujtohet

A të kujtohet kur bëmë dashuri Për herë të parë Në dritën e xixëllonjave Nuk e di se kush na kishte lidhur As pse nata nuk kishte frikë Prej...

Afrohu

Dua t'i harroj sot fjalët le të flasin vetë vështrimet Le të flasë dora që dridhet këtu mbi kitarën time Se kur herët bie nata një dritë ndizet brenda...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,606FansaPëlqeje
189NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.