Tuesday, 19. June 2018

Beletra

Mendjemadhësia i kishte hije atij njeriu!

Qytetari i edukuar, Fehmiu Bekim Fehmiu e kishte ngrehur zërin pas demonstratave të vitit 1981 në Kosovë, duke e kritikuar dhunën e ushtruar nga autoritetet...

KOSOVËS

Vllezën shqiptarë, Kosova s’asht e jona. Kush me e përmendë guxon ai ban tradhti! O kob qi s’do t’harrohet kurr tevona! Kosova e ngratë dergjet e vdes...

Njërit

  Të tjerët janë si deti i gjerë Por ti je porti vetë. Andaj besomë: fli qetë, Unë këtu kthehem përherë. Gjithë stuhitë që më rrëmbyen krejt, Velat mbetën rrëzuar. Të...

Ti vajzë e bukur e peshkatarit

E bukura vajzë peshkatari, Afroje varkën në breg; Eja, ulu pranë meje, T’i përkëdhelim duart, të të prekë Vendos kokën mbi zemrën time, Dhe mos u tremb aq shumë...

***

Për shkak se ti ditët i shndërron në anije, të cilat e dinë drejtimin e tyre. Për shkak se trupi yt mund të buzëqeshë. Për shkak se heshtja jote ka shkallë. Për shkak se një vit merr trajtën e fytyrës tënde. Për shkak se unë përmes teje e kuptoj se ekziston prania, të dua. (Shqipëroi: Enver Robelli)

Dashni

T’i kisha duert e majeve Sonte do ta sillsha Kunorën e yjeve n’prehën. T’i kisha kraht e erës Sonte kisha me e thye pullazin e andrrave Edhepse ndoshta, As lotët...

Përballë dashurisë

E pashë Nënën time tek mbillte dashurinë para portës unë shihja çuditur atëherë se si mbinte dashuria E pashë Nënën time tek ujiste dashurinë kur rrinim rreth sofrës buka bëhej...

Armëpushim

Gjatë kemi luftuar pa e shikuar njëri-tjetrin në sy. Ata ishin të tjerët, armiqtë. I kemi parë si binin ose si bëheshin copë e grimë. Predhat...

Liria e sundimit

Të thuhet «Këtu sundon liria» përherë është gabim apo edhe rrenë: Liria Nuk sundon. (Nga gjermanishtja: Enver Robelli)

Vështirësia për të qeverisur

1 Ministrat pandërprerë e njoftojnë popullin Sa e vështirë qenkësh qeverisja. Pa ministra Fara do të rritej në tokë dhe jo përpjetë. Asnjë copë qymyri s’do të dilte...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.