Mittwoch, 17. Januar 2018

Beletra

***

Ti mos më pyet, pse kaq i menduar, Në mes dëfrimesh unë rri gjithnjë, Përse vështroj përqark i dëshpëruar, Përse s’më josh as ëndr’e jetës më; Ti mos...

Amerika ime

«Po të isha hënë do të dija ku të bie» D.H. Lawrence hajt Selenë mos të lutem lësho ndonjë copë adulari t’i shohë shenjat Dreri i Bardhë hajt Selena ime t’i...

Zoti jem

Jam robneshë e dorzueme fanepsun mas teje Zoti jem nisa me e dashtë veten tuj u pa n’sytë tu trupit poshtë verbt tu e ndi butin e gishtave Hajde merrmë prekmë dujëm çmendëm hi aty –...

Letër vëllait në mërgim

Më thuaj vëlla Kur del dielli i mërgimit n’ag Me çka e ngjyros qiellin e shpresës Çka e ndan fatin prej kobit Çka e ndan dritën prej territ Çka...

Kisha puthur buzë me kuptim

Në ditëlindjen e saj Ajo më deshi Me më mbytë më shpejt Pikë gjaku pa më thithur s’e la Kur preka vetë fundin e vdekjes Tue qenë jeta Ajo më...

Laviret e duan atdheun më shumë

Bota ka kuptim në dy gisht vend Gjeje me busull të zemrës koleg Ngule lapsin në vijë të përjargur Në emër të atdheut Hidhe një grusht spermë Ti je...

Kush flet atje

matet me hijen e mëngjesit sypalari krenaria i rri varur si cigarja në buzët e hemfri bogartit kur të gjithë mblidhen në shesh të përshkojnë gishtat kah qielli me...

E dashura Terezë

E dashura Terezë Ç’më therin si një presë Dy sytë që ti ke! Sylidhur, fare lehtë, Më gjete me të shpejtë, Po pse me kape, pse?! Më kape, më shtrëngove, Më...

I panjohuri ynë: njeriu i hukamës e heçamës

Për Anton Pashkun 1937-1995: klasik i letërsisë (moderne) shqiptare në Kosovë. Më i veçanti për nga kodi letrar në Qarkun Letrar të Prishtinës -...

Portreti i Skënderbeut

Si ditë e plotë ai shtjellej Me re dhe erë mbi atdhe. Një emër, Gjergj, e kish si diellin, Tjetrin si hënën, Skenderbe. Dy brirë dhije kish mbi...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,540FansaPëlqeje
183NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.