Samstag, 17. März 2018

Beletra

Ëndrra

Kam ëndërruar që isha e dashura jote e shtrenjtë E dashura jote e lumtur e xhelozuar Kam ëndërruar që kisha një shtëpizë të bardhë Ndërtuar pranë një...

Gani Xhafolli live, ose «rrugaçi» që na mungon

Gani Xhafolli i donte macet me sy jeshile. Dhe, iku…

Sonet

Francë, nënë e arteve, e armëve dhe e ligjeve, gjatë më ke ushqyer me tamblin e gjirit tënd: tani me emrin tënd mbush gryka dhe male si...

Pashë një ëndërr

Të duash. Të të duan. Të mos harrosh kurrë parëndësinë tënde Të mos mësohesh kurrë me dhunën e patregueshme Dhe me vulgaritetin e jetës përreth vetes. Të kërkosh...

Fëmijët e epokës

Ne jemi fëmijët e epokës, epoka është politike. Të gjitha të tuat, tonat, tuajat aktivitete të përditshme a të përnatshme janë aktivitete politike. Do apo s’do gjenet e tua kanë...

Udhëtim me Fernando Pessoan në trevat e shpirtit

Portugezi Fernando Pessoa është njëri prej shkrimtarëve më enigmatikë të shekullit të 20-të. Gjatë gjithë jetës së tij (1888-1935) ai ishte udhëtar – jo nëpër vendet e largëta, por në trevat e brendisë së tij. Me zemrën e tij të paqetë ai shpupurishi nëpër ëndrra, ndjenja të fshehura, filozofi. Mirë se vini në labirintin e tij të mendimeve.

Hymni i Flamurit

O Flamur gjak, o flamur shkabë, O vënd e vatr’ o nën’ e babë, Lagur me lot, djegur me flagë, Flamur i kuq, Flamur i zi. Fortesë shkëmbi,...

Priteni këtë ditë me gëzim!

Priteni këtë ditë me gëzim! Sepse ajo është jeta, vetë jeta e jetës. Në harkun e saj të shkurtër Gjenden gjithë të vërtetat dhe realiteti i ekzistencës...

Katër dhuratat

Allah i madh e fuqiplot, Shkretirash të pamata, Arabit na i dha për short Këto katër dhurata: Një çallmë që më bukur ndrin Se çdo kurorë mbreti, Një çadër që...

Gratë

Dhe e gjatë e pambarimtë biseda e grave, duket diçka e parëndësishme, kështu mendojnë burrat; as ata s'e imagjinojnë që kjo është biseda që e mban botën në orbitën e...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,605FansaPëlqeje
188NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.