Freitag, 23. Februar 2018

Beletra

Dëshira për Vitin e Ri

Një grimë më shumë paqe dhe më pak grindje përsëri. Një grimë më shumë mirësi dhe më pak xhelozi. Një grimë më shumë dashuri dhe më...

Më merr, më përqafo, më përkëdhel ngadalë

Më merr - më përqafo - më përkëdhel ngadalë Më përqafo me kujdes një kohë të shkurtër Qaj pakëz për faktet kaq të mjerueshme Më shiko ndjeshëm...

Frikë

S’më kujtohet dashuria ime e parë. E kam harruar. S’më kujtohet dashuria ime e mirë. E kam harruar. Nuk më kujtohet më e zjarrta. Nuk më kujtohet më e...

Helena

Më je betuar, deri në varr, Me magjinë tënde më ke folur Se do më duash tërë zjarr, Po prapë mbetem i pangopur. Gojën, te fytyra ime e...

Kënga e urisë

Fort i nderuar mbret, dëgjo: A e di ti këtë? Të hënën hëngrëm dosido, të martën s’hëngrëm kurgjë. Dhe të mërkurën më për dreq, të enjten na mbyti zia, të...

«Unë nuk jam Lepa Brena, koleg – unë jam gazetar!»

Maksut Shehu, doajeni i gazetarisë së Kosovës, përherë i ngjante Petro Markos. Maksi ka shkruar portretet më të bukura të bashkëkohanikëve dhe ka mbrojtur pavarësinë e gazetarisë shqipe në Kosovë. Më 1973 ai shpërfilli Sigurimin e Shtetit në Tiranë duke pirë raki e folur për femra. «Është nevrik, grindavec, mendjemadh, feminist dhe pijanec», shkruanin në raportin 25-faqesh Hamit Boriqi e Odhise Grilo për Maksut Shehun, i cili vizitoi Shqipërinë bashkë me shkrimtarët kosovarë Vehbi Kikaj, Rifat Kukaj, Agim Deva e Qamil Batalli më 1973.

***

Si do të mundem ta kaloj këtë natë, e vetme mes aromash drithëruese, që mi flladitin faqet, flokët e gjatë, porsi dihatja jote ledhatuese, dhe ma trazojnë gjakun...

Dhjetë citatet më të famshme nga drama «Jeta e Galileut» të dramaturgut gjerman Bertolt...

«Ku e vërteta është shumë e dobët që të mbrohet duhet atëherë të hidhet në sulm». «E vërteta është pjellë e kohës dhe jo e...

Vëgime andrrash

Dikur andrrojsha për t’egrën dashuni, Për kaçurrela, lule e për mall, Për buzët e ambla e për të idhta fjalë, Për t’trishta kangë e t’zymta melodi. Venitë e...

Prolog Krishtlindjes (Jehonë engjëjsh që këndojnë: U ngazëllove)

Nga shumë heshtje lind heshtja Kështu, drita e yjeve thuret në litarë Me të cilën Fuqitë e paqes harmonizohen ëmbël. Gëzohu, o tokë, Zoti yt Ka zgjedhur vendin e tij...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,588FansaPëlqeje
190NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.