Freitag, 20. Oktober 2017

Beletra

Vështirësia për të qeverisur

1 Ministrat pandërprerë e njoftojnë popullin Sa e vështirë qenkësh qeverisja. Pa ministra Fara do të rritej në tokë dhe jo përpjetë. Asnjë copë qymyri s’do të dilte...

Vargje malli

I vetëm jam sonte Si udha ime n’kët natë Që zog as njeri s’ba’. I qetë jam sonte Si janë këto maje Që n’ t’ parin gjum kanë ra. E...

Qindro

Rr’xoju qiell, i randë si tunxhi, mbi supet tanë të shtypun, mbi krenat tona robnije e ûje përulë; hapu, moj tokë e zezë, nën kambët dathë...

Qartësi

Kush do ta kishte marrë me mend se pëllumbi do të martohet me skifterin, dyshimi me mirësinë, i plaçkituri me plaçkitësin? Dasma të rrejshme! Hata të...

Aktori që fliste me bark – si një violinë!

Ndërmjet të tjerëve, kanë shkruar për të edhe të mëdhenjtë Franc Kafka dhe Stefan Cvaig.

Lule

Sonte më lajmëruen se ka vdekë një njeri Prandej jam i trishtueshëm, Lule. Dashunia ashtë e vetmja shtyllë guri Kur andej gardhit fluturojnë Shëgjetat e akullit. Dy zemra bashkë...

Këndimi i dashurisë së madhe

Kur të ruajta më ra një gur mbi krie, e ka vëra më iktin trutë. Kur të gjegja m’u los zëmra, e të tërë e dirsijta kur më dhe dorin. Nani...

Vegim

Kur hëna po trishtohej dhe serafinët qanin, Në ëndërrim, mes lulesh, në dorë harkun mbanin, Po treteshin e shkisnin ca vjollca në mbarim, Mbi...

Friedrich Schilleri shpjegon politikën e Kosovës

Një koment me citate të shkrimtarit të famshëm gjerman për krizat dhe mizat politike në viset e Ilirisë.

E hidhura Spanjë

E hidhura Spanja ime. Spanjë! Spanjë! Atdhe i ndarë më dysh, ku janë fitore dhimbjet e tjetrit. Kur ia thua këngës, vajtimin tim për flamur merr, vëlla, se...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,377FansaPëlqeje
174NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.